تبلیغات
اهل بهشت - آداب ورود به خانه دیگران « پیام الهی 52 »
اهل بهشت
امیدوارم روزی شود که همه ی پیام های دنیا این باشد که مهدی آمد ...
حدیث روز


ایران هلند فرانسه انگلیس آلمان
ایتالیا ژاپن عربستان کره چین

تبلیغات برای حمایت از مابازدید : مرتبه
تاریخ ارسال : شنبه 4 دی 1389

پیام الهی « 52 »

 آداب ورود به خانه دیگران

سؤال: آیا می شود بدون اجازه وارد خانه فامیل و آشنا و همسایه و حتی فامیل درجه یک شد؟

چون خداوند انسان را آفریده و از وسوسه های درونی او خبر دارد به همین دلیل از بدو خلقتِ بشر، آنچه را که نیاز او بوده برایش فرستاده است و اگر شأن نزول آیات قرآن بررسی شود می بینیم که هرکجا مؤمنان خلاف می رفته اند خداوند طی یک یا چند آیه راه درست را نشان می داده است و یا اتفاقاتی که در جامعه مسلمانان رخ می داده است با آیاتی حقیقت را بر پیامبر (ص) و مؤمنان آشکار می ساخته است.

و...

در باب ورود به خانه ها و حریم دیگران خداوند طی آیاتی مؤمنان را هدایت کرده است بنحوی که در آیه 27 سورۀ نور هشدار می دهد که: ای کسانی که ایمان آورده اید به خانه ای که منزل شما نیست وارد نشوید تا اینکه از صاحب خانه اجازۀ ورود صادر شود و وقتی وارد شدید بر اهل خانواده ای که وارد شده اید سلام کنید که اینکار برای شما بهتر است باشد که متذکر شوید. اگر محل این آیه را بررسی کنیم می بینیم که هدف خداوند از ارائه این دستور حفظ عفت و پاکدامنی می باشد. جالب است که در آیه فوق لفظ تَستَأنِسوُا آمده یعنی اول با صاحب خانه انس بگیر و اگر دلش رضایت داد وارد شو نه اینکه اجازه ای خشک و خالی گرفته باشی. وقتی می فرماید این کار برای شما بهتر است و شاید متذکر شوید نشان از این دارد که رعایت این دستورات ریشه در عمق عواطف و عقل و شعور انسان دارد و خودِ انسان می داند که ورود بی اجازه به خانه مردم زشت است پس تنها یک تذکر برای بیدار شدن باید کافی باشد و اگر انسان کمی فکر کند خواهد فهمید که این دستور خداوند چقدر به نفع و خیر و صلاح اوست. حتی در روایات داریم که انسان به هنگامی که می خواهد وارد خانه پدر و مادر و حتی فرزندش شود باید اجازه بگیرد (تفسیر نمونه ذیل آیه فوق).

حتی در روایات آمده که برای ورود به خانه دیگران باید سه بار اجازه گرفت اجازۀ اول برای اینکه صاحب خانه بشنود، اجازۀ دوم برای اینکه خود را برای ورود شما آماده کند و به هنگام اجازۀ سوم اگر صاحب خانه خواست اجازه دهد و اگر نخواست اجازه ندهد!! و حتی لازم است در بین هر اجازه فاصله باشد چرا که گاهی لباس مناسبی بر تن صاحب خانه نیست و گاه در حالی است که نمی خواهد کسی او را در آن حال ببیند، گاهی وضع اتاق بهم ریخته است و گاه اسراری در خانه است که  نمی خواهد دیگری بر اسرار درون خانه اش واقف شود؛ پس باید به او فرصتی داد تا خود را جمع و جور کند پس اگر اجازه نداد نباید ناراحت شد.

در حدیث آمده است که ابوسعید که یکی از یاران پیامبر گرامی اسلام (ص) است درب منزل پیامبر (ص) آمد و اجازۀ ورود خواست. پیامبر (ص) به او فرمود: ای ابوسعید به هنگام اجازه گرفتن روبروی درب نایست!! و در روایات متعدد داریم که خود پیامبر (ص) هرگز روبروی درب خانه کسی نمی ایستاد بلکه برای اجازۀ گرفتن در طرف راست یا چپ می ایستاد و اجازه   می گرفت هر چند که صاحب خانه دخترش که محرم ترین افراد به اوست باشد.

آری! انسان چون دارای ابعاد فردی و اجتماعی است پس دو نوع زندگی فردی و اجتماعی دارد که هر کدام تا حدودی از هم جداست و آداب و مقرراتی متفاوت دارد. انسان ناچار است در محیط اجتماع قیود زیادی را از نظر لباس و طرز حرکت و رفت و آمد تحمل کند مسلماً نخواهد توانست در تمام مدت شبانه روز بطور مداوم و مکرر این وضع خسته کننده را ادامه دهد و نیاز دارد مدتی از شبانه روز را آزاد باشد و قید و بندها را دور کند و با اهل و عیال خود به گفتگوهای خصوصی بنشیند و گاهی با بستن درها بر روی دیگران نفسی راحت  بکشد. حال اگر بنا باشد هر کس سرزده وارد این محیط خصوصی  شود و به حریم اَمن آن تجاوز کند دیگر آن آزادی و استراحت و آرامش معنا ندارد و محیط خانه هم مثل محیط کوچه و بازار خواهد شد به همین دلیل در تمام دنیا قوانین سختی در باب ورود به خانه مردم وضع شده است و حکم بازرسی منازل شخصی بسیار محدود وفقط توسط مقامات قضایی بخصوصی صادر میشود   .

خداوند در آیه 38 سورۀ نور می فرماید: اگر وارد خانه ای شدید و کسی در آن نبود داخل نشوید تا اینکه به شما اجازه داده شود و اگر گفتند برگردید فوراً بازگردید که این برای پاکدامنی شما بهتر است و بدانید که خداوند کردار شما را می داند. ولی خداوند حکیم در آیه 29 سورۀ نور می فرماید: ورود به خانه های غیر مسکونی بر شما گناه ندارد بشرط اینکه در داخل آن متاعی متعلق به شما وجود داشته باشد. خداوند علیم وحکیم در آیه 58 سورۀ نور به ما یاد می دهد که فرزندان خردسال که هنوز به سن احتلام نرسیده اند باید در طول شبانه روز در اوقاتی که حساس است برای رفتن به اتاق پدر و مادر اجازه بگیرند. خداوند این سه وقت حساس را قبل از نماز صبح، و هنگام ظهر که لباس ها برداشته می شود و بعد از نماز عشاء معرفی کرده است و دلیل آن را هم خودش این طور بیان فرموده که این سه وقت، اوقات عورات شماست یعنی اوقاتی است که اگر کسی شما را ببیند عیب است عار است و زشت است ولی بعد از این اوقات بر شما و کودکانتان گناهی نیست که هر لحظه ای خواستند و خواستید بر یکدیگر وارد شوید و در پایان آیه می خواهد بگوید که بابت اینگونه دستورات، تعجب نکنید چرا که خداوند می داند و اگر دستوری می دهد از روی حکمت و علم اوست. جالب است که در آیه 59 همین سوره نور می فرماید: چون اطفال شما به سن احتلام برسند در تمام اوقات که می خواهند بر پدر و مادر وارد شوند باید اجازه بگیرند.

توجه کنید که بعضی کوته فکران می گویند این چه احکامی است که خداوند میدهد کودکان سر از این مسائل در نمی آورند. اتفاقاً ثابت شده که کودکان روی این مسائل فوق العاده حساسیت دارند و گاهی سهل انگاری پدران و مادران و مواجهه کودکان با منظره هایی که نباید آنرا ببینند باعث شده که کودکان دچار بیماری های روانی و انحرافات اخلاقی و گاهی عقده های روانی تا سرحد خودکشی شوند!

آری! بعد از حدود 1400 سال از صدور این دستورات، امروزه دانشمندان اعصاب و روان به این حقایق رسیده اند. پس ای پدران و ای مادران بیایید دستورات خداوند را در تمام زمینه ها خصوصاً در مسائل حفظ عفت و پاکدامنی جدی بگیریم و کمی رفتارهایمان را در مقابل فرزندانمان کنترل نماییم. بیایید اتاق خواب فرزندان را جدا نموده و بقول پیامبر اکرم (ص) حتی روبروی کودکی که در گهواره خوابیده است و به شما نگاه می کند مراقب اعمالتان باشید اگر به خدا و روز قیامت ایمان دارید و سعادت دنیا و آخرت خودتان و فرزندانتان را طالبید.

حال اگر آیه 61 سورۀ نور را که در باب خوردن در خانه های آشنایان و فامیل های وابسته است در کنار آیات عفت و پاکدامنی قرار دهیم می بینیم که خداوند در مسأله عفت و پاکدامنی بسیار سخت گیر است و رعایت این احکام را بنفع جامعه بشری می داند ولی در باب خوردن و آشامیدن در خانه دیگران، حکم را بسیار آسان گرفته است و آن را مایه نزدیکی قلوب و همدلی و  مایه و خیر وسعادت و برکت می داند چرا که خداوند حکیم و علیم است.

خداوندا به ما توفیق عبودیت و بندگی خالصانه عطا فرما (آمین).

لحظه ای با امام زمان (عج):

پیامبر اکرم (ص) فرموده است در هر نسلی از امت من پیشوای عادلی از نسل من خواهد بود که تحریفات وباطل گرایی در دین را برطرف میسازد. بدانید که امامان شما رهبران شما از جا نب خداوند هستند پس بنگربد که در دین ونمازتان از چه کسی پیروی میکنید . و حضرت امام سجاد فرموده است از خلقت آدم تا قیامت زمین از حجت خدا خالی نخواهد ماند . واگر در زمین از ما  امامان کسی نباشد زمین اهل خود رافرو می بلعد . ای حجت خدا کجایی که از ما نهانی

« برای تعجیل در ظهور منجی عالم بشریت، بر محمد و آل محمد صلوات »

اجرکم عندالله مجتمع قرآنی فرهنگی مسجد و حسینیه عبدالرحمن ابوزیدآباد

  

طبقه بندی: مقالات - پیام های الهی، 
ارسال شده توسط مدیر
لینک باکس