تبلیغات
اهل بهشت - مشخصات دوست خوب « پیام الهی 50 »
اهل بهشت
امیدوارم روزی شود که همه ی پیام های دنیا این باشد که مهدی آمد ...
حدیث روز


ایران هلند فرانسه انگلیس آلمان
ایتالیا ژاپن عربستان کره چین

تبلیغات برای حمایت از مابازدید : مرتبه
تاریخ ارسال : دوشنبه 29 آذر 1389

پیام الهی « 50 »

مشخصات دوست خوب

ویژگی های رفیق خوب:

1- دیندارباشد:

 پیامبر بزرگوار اسلام (ص) فرمودند:رفیق متدین عزت و سعادت دنیا و آخرت می آورد.از طرفی ،آیا رفیق بی دین كه با خدای خود تعهدی ندارد آیا با رفیق خود خواهد داشت؟ (آثارالصادقین ج 2 ص 262 )

و...

باز پیامبر بزرگوار اسلام (ص) فرمودند: ببینید با چه كسی دوست هستید؟ زیرا بعد از مرگ دوستانتان در برابر شما مجسم می شوند اگر خوب باشند  شماهم وضع خوبی خواهید  داشت و اگر شر و بد باشندشما هم وضع بدی خواهید داشت (اصول كافی . ج 4 ص 451)

حضرت امام سجاد (ع) فرمود: با آدم های با ایمان و دانا بنشین و اگر چنین آدمی پیدا نكردی تنها باشی بهتر است (مستدرك الوسائل. ج 2 ص 63) مرحوم شهید ثالث می گوید: مرحوم شیخ جعفر كبیر در منزل برادرم منزل كرد، چون پاسی از شب گذشت براثر صداهائی متأثر كننده بیدار شدم دیدم شیخ جعفر با نهایت تضرع و بی قراری و گریه به مناجات مشغول است این صحنه درمن اثر كرد و اكنون كه 25 سال می گذرد نماز شب من ترك نشده است. ( از کتاب مردان علم در میدان عمل ج 1 ص 216)

2- تقوی داشته باشد:

در جای جای قرآن سفارش به رعایت تقوی شده است در ایات متعددی آمده كه خداوند با پرهیزكاران است و در آیه 67 سوره زخرف آمده که در روز قیامت دوستان دشمن یكدیگرند مگر اینكه با تقوی بوده باشند!

دوستان بی تقوی در دنیا، در عرصه قیامت  كه آتش  جهنم  به سوی آنها می آید همدیگر را مقصر می دانند و به یكدیگر می گویند: تو بودی كه این راه را به من نشان دادی،‌تو بودی كه دنیا و ظواهر ان و شهوات را در نظر من زینت دادی و مرا به آن تشویق می كردی اینجاست كه این گفتگوها بی فایده است. حضرت عیسی مسیح (ع) فرمود: با كسی دوست شوید كه دینش و كلامش و عملش مایه افزودن توشه سفر آخرت شما شود. (اصول كافی . ج 4 ص 48)

3- دانا باشد:

امام علی (ع) فرمود: با عالم و دانا همنشین باش تا مایه روشنی دل و زنده شدن عقل و سلامتی و سعادت تو شود (غررالحكم ج 2 ص 760 و 761) به همین دلیل پیامبر بزرگوار اسلام (ص) فرمود یكساعت همنشینی با عالم از دوازده هزار ختم كامل قرآن در نزد خدا محبوب تر است.(الله اکبر)

امام موسی كاظم باب الحوائج (ع) فرمود: هم كلام شدن با عالم درخرابه بهتر از هم كلام شدن از آدم نادان در كاخ و تخت است. (اصول كافی ج1 ص 46)

4- عاقل باشد:

 رفیق عاقل داروی دردهای زندگی و حلال مشكلات اجتماعی است. رفیق عاقل در مواقع حساس و خطرناك زندگی به داد آدم می رسد (جوان فلسفی ج 2 ص 336)

امام علی (ع) فرمود: دشمن عاقل بهتر از دوست نادان است (میزان الحكمه ج 2 ص 529)

امام صادق (ع) می فرماید: دوستان چند دسته اند: اول = دوستان عاقل وروشنفکر که برای زندگی واجب و ضروری و شفابخش اند . دوم= دوستان احمق ونادان که مثل بیماری زجرآورند.

5- غم خوار و رازدار باشد:

 رفیق خوب آنست كه در غم ها و مشكلات و بلاها و سختی هایت تو را تنها نگذارد. لقمان حكیم به فرزندش گفت: به وقت نیاز و گرفتاری دوست خودت را بشناس (آئین دوستی ص 260)

امام صادق (ع) دوست واقعی را اینگونه معرفی میکند : 1- ظاهر و باطنش با تویكسان باشد. 2- زینت و زشتی تو را زینت و زشتی خودش بداند 3- وقتی رئیس یا سرمایه دار شد عوض نشود. 4- آنچه را در توان دارد نسبت به تو دریغ نكند 5- در هنگام درماندگی و بیچارگی و حوادث تو را رها نكند ( اصول كافی ج 4 ص 452 )( اصولا انسان زنده با تغییر درجه حرارت محیط مدام حرارت بدنش 37 درجه ثابت است ولی انسان مرده در دمای 20- درجه یخ میزند ودر دمای 70+ درجه می پوسدبر همین اساس دوست زنده وجانانه اگر رییس جمهور هم شود در دوستی اش تغییری حاصل نمیشود ولی دوست مرده تا به ریاست رسید دیگر دوستانش را نمی شناسدوهمه انها را رها میسازد ) دوست خوب رازدار است و خطای انسان را می پوشاند. ابوعلی سینا می گوید: دوست واقعی آنست كه عیوب دوست را مثل آینه در روبرو به خودش بگوید نه اینکه مثل شانه با هزاران زبان در پشت سر مو به مو بگوید.

6- وفادار باشد:

حضرت علی (ع) فرمود: بردوستی كسی كه به عهدوپیمانش وفادارنیست اعتمادنکن(غرر الحکم ج2 ص 805) فردی به ریاست رسید یکی از دوستانش برای تبریک گویی به دفترش رفت ولی رییس به اواعتنایی نكرد و گفت من تو را نمی شناسم چكار داری؟ دوست كه او را اینچنین دید گفت: من فلانی ام چون شنیدم رئیس شدی و نابینا شده ای آمدم تا به تو تسلیت بگویم.

7- راستگو و درستكار باشد:

 خداوند می فرماید: با صادقان باشید (آیه 119سوره توبه) امام صادق (ع) فرمود: به طول ركوع و سجود افراد نگاه نكنید  بلكه ببینید كه چقدر راستگو و درست كردار است!

8- ثروتمند دنیا پرست نباشد:

 امام علی (ع) فرمود: با دنیاپرستان طرح دوستی نریز زیرا اگر فقیر شوی تو را خوار می كنند و اگر سرمایه دار شدی بر تو حسادت می ورزند.

از جمع احادیث بر می آید كه همنشینی با دنیاطلبان باعث از دست رفتن دین  و – دوروئی – سنگدلی – سیاهی دل – مردن قلب و غبطه و ناشكری می شود.

بار پروردگارا ! بما توفیق عبودیت و بندگی خالصانه که هدف افرینش ماست  عطا فرما.

 

لحظه ای با امام زمان (عج): 

وقتی می بینیم فرزندان پیامبری مثل حضرت  یعقوب(ع)که در خانه وحی بزرگ شده اند چون در دلشان حسد وکینه ودورویی وخود خواهی وجود داشت امام زمان خود را که برادرشان بود در چاه انداختند وسپس او را به دو درهم فروختند وخودشان ودیارشان را از نعمت وجود ان امام محروم کردند وسالیان سال در غم وغصه فرو رفتند . حال اگر ما هم تزکیه نفس نکنیم واین خصلت های زشت را از خود دور نکنیم وامام زمان بیاید او را به درهمی خواهیم فروخت واو را تهدید خواهیم کرد پس بیاییم جملگی خودسازی کنیم و به درگاه حضرت حق تضرع کنیم تا شاید خداوند در این دوران که زنده ایم اقا ومولایمان را از پس پرده غیب بیرون اورد و جهان را که پر از ظلم وستم شده اصلاح نماید .( انشا ا... )

اجرکم عند الله

لحظه ای با امام زمان (عج):

حضرت امام صادق (ع) را دیدند كه بر روی خاك نشسته و مثل مادر فرزند از دست داده گریه می كند و به پهنای صورت اشك می ریزد و زمزمه می كند که آقای من! غیبت تو خواب را از دیدگان من برده و خاطرم را پریشان ساخته و آرامش دل را از من گرفته . سرور من! غیبت تو مصیبتی جان كاه بر سراسر وجودم فرو ریخته است كه هرگز از آن تسلی نمی یابم.

« برای تعجیل در ظهور منجی عالم بشریت، بر محمد و آل محمد صلوات »

اجرکم عندالله مجتمع قرآنی فرهنگی مسجد و حسینیه عبدالرحمن ابوزیدآباد

  

طبقه بندی: مقالات - پیام های الهی، 
ارسال شده توسط مدیر
لینک باکس