تبلیغات
اهل بهشت - اموال و فرزندان از نظر خداوند « پیام الهی 45 »
اهل بهشت
امیدوارم روزی شود که همه ی پیام های دنیا این باشد که مهدی آمد ...
حدیث روز


ایران هلند فرانسه انگلیس آلمان
ایتالیا ژاپن عربستان کره چین

تبلیغات برای حمایت از مابازدید : مرتبه
تاریخ ارسال : یکشنبه 21 آذر 1389

پیام الهی 45 

اموال و فرزندان از نظر خداوند

خداوند حکیم در باب اموال و فرزندان هشدارهای جدی داده است. بنحوی که خداوند در آیه 46 سورۀ کهف فرموده: مال و فرزند زیب و زیور زندگانی این دنیا هستند و ناپایدارند و آنچه باقی می ماند و ثوابش در نزد خدا بهتر و امید بخش تر است اعمال صالح و کردار نیکوست. مال و فرزندان مثل و مانند گل و شکوفه هایی هستند که بر درخت دنیا نشسته اند و دنیای انسانها را زیبا کرده اند که اگر رنگ خدایی نگیرند بسیار زودگذر و کم دوام و بی اعتبار خواهند بود.

و...


آری! در این دنیا نیروی مال و فرزند به انسانها احساس قدرت و شوکت و افتخار می دهد و همگی برای رسیدن به این مواهب، حداکثر تلاش را بکار می برند که اینکار خوب است اما آن خدای دانا و حکیم می گوید مواظب باش که همه چیز دنیا و اینها نیست بلکه کمی به فکر بعد از مرگ خودت باش.  مرگی که همه شما را ملاقات می کند و شما را به سوی دانای عالم غیب و شهود خواهد برد و تمام افکار و کردار شما را به شما نشان خواهد داد. ( سورۀ جمعه آیه 8) بدان که مال و فرزندانِ این دنیا اگر مایه غرور تو هستند و به آنها افتخار می کنی؛ اگر مراقب نباشی دردی از دردهای جانکاه قیامت و آخرت تو را درمان نخواهد کرد و حتی گاهی اسباب جهنم رفتن را همین مال و فرزند فراهم کرده است. به همین دلیل خداوند در سورۀ آل عمران آیه 116 هشدار داده که جهنمی ها هرگز نمی توانند در پناه مال و فرزندانشان از مجازات خدا در امان بمانند زیرا در قیامت تنها چیزی که به درد انسان می خورد اعمال پاک و نیات خالص و ایمان صادق خواهد بود نه امتیازات مادی و فرزندان این جهان. و باز خداوند در سورۀ شعراء در آیات 89-88 می فرماید: در آن روز مال و فرزند سودی نمی بخشند مگر آنه که با قلب سلیم در پیشگاه خداوند حاضر شده اند (قلب سلیم قلبی است که تسلیم دستورات خداست و جز خدا در آن نیست.

اموال و فرزندان مایه امتحان تو هستند مواظب باش!

خداوند در سورۀ تغابن آیه 15 هشدار می دهد که اموال و فرزندانتان وسیله آزمایش شما هستند و اجر و پاداش عظیم تر در نزد خداست. در واقع خداوند برای تربیت انسان، دائماً او را در کوره های داغ امتحان قرار می دهد و با امور مختلفی او را می آزماید اما این دو (اموال و فرزندان) از مهمترین وسایل امتحان آدم هستند چرا که جاذبه های مال و ثروت از یک سو و عشق و علاقه به فرزندان از سوی دیگر چنان کشش و نیرویی ایجاد می کند که در مواردی که رضای خدا از رضای فرزندان جدا می شود انسان سخت تحت فشار قرار می گیرد. اینجاست که انسانِ سست ایمان، رضای فرزندان را به رضای خدا ترجیح می دهد و در امتحان الهی شکست می خورد. باز خداوند دانا در سورۀ تغابن آیه 14 هشدار می دهد: ای کسانی که ایمان آورده اید براستی که بعضی از همسران و فرزندانتان دشمنان شما هستند پس از آنها حذر کنید و بترسید و .... براستی ایا همسران و فرزندان می توانند دشمنان خطرناک برای انسان باشند؟ این چه هشدار ظریفی است که خداوند می دهد؟ طبق شأن نزول این آیه هر همسر و فرزندی که سدِّ راه و مانع جلب رضای خدا باشند چون انسان را از فیض الهی محروم می کنند حقیقتاً دشمنان واقعی انسان خواهند بود. در جایی که مؤمن می خواهد برای جلب رضای خدا عازم جبهه حق علیه باطل شود و یا می خواهد از سرمایه اش برای جامعه مسلمانان و یا مردم و یا فقیران اقدامی عام المنفعه انجام دهد اگر همسر و فرزندان مانع شوند و او را از اجر عظیم اُخروی محروم کنند تا مرگش فرا برسد و یا خدای ناکرده انتظار مرگ او را بِکَشند تا ثروت او را تملّک کنند آیا این دشمنی در لباس دوستی نیست؟ بدون شک نه همه فرزندان چنین اند و نه همه همسران، به همین دلیل در خود این آیه هم فرموده که بعضی از همسران و فرزندان چنین اند! مهم این است که وقتی انسان بر سر دو راهی قرار می گیرد که یک راه به سوی جلب رضای خدا می رود و راه دیگر جلب رضای همسر و فرزندان و چون این دو راه در شرایطی از هم جداست و نمی توان همزمان هر دو راه را رفت باید در تصمیم گیری شک و تردید به خود راه نداد و باید راهی را که رضای خدا در آنست ترجیح داد چرا که تنها  راه نجات انسان ، همان راه خداست هرچند همسر و فرزندان ناراحت باشند!

به همین دلیل در سورۀ توبه آیه 23 خداوند کریم توصیه می کند: ای کسانی که ایمان آورده اید پدران و برادرانتان را دوستان خود قرار ندهید اگر آنها کفر را بر ایمان مقدم بشمرند و هر کس آنها را دوست دارد ظالم و ستمگر است.

مال و فرزند دلیل قرب به خدا نیست و نباید به زیادی آنها افتخار کرد

خداوند در سورۀ سبأ آیه 35 در شرح حال مستکبران در مقابل مستضعفان می فرماید: مستکبران گفتند اموال و فرزندان ما از همه بیشتر است (و این نشانه علاقه خدا به ماست) و ما هرگز مجازات نخواهیم شد. خداوند در آیه 37 همین سوره جواب آنها را می دهد که: اموال و فرزندان شما هرگز شما را نزد ما مقرّب نمی کند مگر کسانی که ایمان داشته باشند و عمل صالح انجام دهند در این صورت پاداش آنها مضاعف و در غرفه های بهشت در کمال امنیت بسر می برند.

پس ای برادران و خواهران! این اشتباه بزرگی است که دامنگیر گروهی از عوام شده و تصور می کنند کسانی که در ناز و نعمت غوطه ورند محبوب و مقبول خدایند و بالعکس کسانی که محروم و مستضعف اند مغضوب و مطرود درگاه خدا هستند چنین نیست! بلکه چه بسیارند افراد محروم و فقیر که با این وسیله آزمایش شده اند و به بالاترین درجه و مقام در نزد خدا رسیده اند و چه بسیارند افراد سرمایه دار که اموال و ثروتشان بلای جانشان و مقدمه مجازاتشان شده است.

این سخنان بدان معنی نیست که انسان دست از تلاش و کوشش لازم برای زندگی بردارد بلکه منظور این است که داشتن سرمایه و فرزندان زیاد هرگز در نزد خدا معیار ارزش معنوی نمی باشد. بلکه معیارِ ارزش و رتبه و درجه و گرامی بودن در نزد خدا ایمان به خدا و ترس از خدا و عمل صالح می باشد. در این باب خداوند در سورۀ ممتحنه آیه 3 می فرماید: هرگز بستگان و فرزندان شما در روز قیامت سودی به حالتان نخواهند داشت و خدا در قیامت میان شما جدایی می افکند چون خدا آنچه را انجام می دهید کاملاً می بیند.

و در پایان خداوند در سورۀ منافقون آیه 9 مجدداً هشدار می دهد: ای کسانی که ایمان آورده اید مواظب باشید اموال و فرزندانتان شما را از یاد خدا غافل نکند و هر کس غافل شد زیانکار واقعی شد. حضرت امام باقر (ع) در حدیثی می فرماید: دو گرگ درنده در یک گله بی چوپان که یکی در اول گله و دیگری در آخر آن باشد آنقدر ضرر نمی زنند که مال پرستی و جاه طلبی به دین مؤمن ضرر می رسانند!! و در پایان بحث کافی است روی آیه 24 سورۀ توبه عمیق شویم که خداوند می فرماید: اگر پدران و فرزندان و برادران و همسران و طایفه شما و اموالی که بدست آورده اید و تجارتی که از کساد شدنش ترس دارید و خانه های مورد علاقه شما در نظرتان از خداوند و پیامبرش و جهاد در راهش محبوبتر است در انتظار این باشید که خداوند عذابش را بر شما نازل کند و خداوند کسانی را که دستورات او را نافرمانی کنند هدایت نمی کند!

بار پروردگارا به ما توفیق عبودیت و بندگی خالصانه و درک حقایق قرآنت عطا بفرما (آمین)

« برای تعجیل در ظهور منجی عالم بشریت، بر محمد و آل محمد صلوات »

اجرکم عندالله مجتمع قرآنی فرهنگی مسجد و حسینیه عبدالرحمن ابوزیدآباد

  

طبقه بندی: مقالات - پیام های الهی، 
ارسال شده توسط مدیر
لینک باکس