تبلیغات
اهل بهشت - تربیت فرزند از نظر اسلام « پیام الهی 44 »
اهل بهشت
امیدوارم روزی شود که همه ی پیام های دنیا این باشد که مهدی آمد ...
حدیث روز


ایران هلند فرانسه انگلیس آلمان
ایتالیا ژاپن عربستان کره چین

تبلیغات برای حمایت از مابازدید : مرتبه
تاریخ ارسال : شنبه 20 آذر 1389

پیام الهی 44

تربیت فرزند از نظر اسلام

در ادامه بحث تربیت فرزند به موارد زیر اشاره می شود:

1- شکایت اولاد از دست پدر و مادر

در روز قیامت، فرزندان از دست پدر و مادر به دلیل کوتاهی های انجام شده در تربیت، شکایت می کنند مثلاً پدری که زحمت می کشد و کار می کند اما بدلایلی درآمدش را به حرام آلوده می کند مثلاً کم فروشی می کند یا در معامله دروغ و تقلب می کند و یا هر حالتی که باعث درآمد حرام می شود؛ مسلماً این غذای حرام وقتی وارد شکم فرزند شد در قضاوت و طرز تفکر و تربیت کودک اثر منفی دارد این اثر آنقدر زیاد است که روی رفتار و کردار و ادب فرزند اثر می گذارد و در روز قیامت اگر این فرزند وارد جهنم شد شکایت را به احکم الحاکمین می برد اینجاست که پدر و مادر بخاطر سوء تربیت و لقمه حرام که به فرزند خورانده اند باید وارد جهنم شوند. این  ماجرا  به  صورت برعکس  هم  وجود دارد. در روایت می خوانیم که پدر و مادری که مواظب تربیت اولاد بوده اند در روز قیامت، اولاد به والدین دعا می کنند و می گویند خدا جزای خیر به شما بدهد که با تربیت خوب بهشتی شدیم و اینجاست که خدا هم خشنود می شود و دستور می دهد همه تان بروید بهشت.

و...

2- حقوق فرزندان

همانطور که والدین به گردن اولاد حق دارند اولاد هم حقوق زیادی به گردن والدین دارند. در این ماجرا اگر پدر یا مادری از دست فرزند راضی نباشند ولو اینکه پدر و مادر مقصر هم باشند اولاد جهنمی می شوند حتی خطاب شده: اِﻋمَل ماﺷِﺌتَ هر کاری که می خواهی بکن چون پدر و مادر از دستت ناراضی هستند تو را نمی آمرزم (مگر اینکه پدر و مادر به خدا کافر بوده و دعوت به کفر کنند). باید دانست که حقوق فرزندان هم بر پدر و مادر سنگین است. مشهور است که می گویند پدری به پسرش می گفت: بدی نکن عاقت می کنم، پسر هم می گفت: عوقت می کنم. براستی اگر والدین هم در مسئولیتشان کوتاهی کنند عوق می شوند! مثلاً پدر و مادرها مسئولند حقوق مربوط به دنیای فرزندان را ادا نمایند مثلاً وقتی زمان ازدواج آنها رسید اقدام کنند نه اینکه بی تفاوت باشند؛ در این شرایط اگر فرزند گناه کند پدر و مادر هم شریک جرم فرزند خواهند بود. پدر و مادر موظف و مسئولند در حد توان برای استقلال فرزندان و تأمین زندگی آنها تلاش کنند. در روایت داریم که مردی مؤمن فوت کرد بنحوی که چند طفل صغیر داشت. او قبل از مُردنش مختصر سرمایه ای داشت که بقول خودش در راه خدا خرج کرده بود و با فوت پدر، از همان روز اول کودکان دست گدایی به سوی مردم دراز می کردند. این خبر به اطلاع پیامبر اکرم (ص) رسید. پرسید با جنازه چه کردید؟ گفتند او را دفن کردیم. فرمود: اگر قبلاً می دانستم نمی گذاشتم او را در قبرستان مسلمانان دفن کنید. (قرب الاسناد ص 31)

3- آموزش اخلاق اسلامی به فرزند

از همان روز اول باید مواظب بود که کودک حسود بار نیاید و باید از همان ابتدا این خصلت را خشکاند و یا اگر در کودک تکبّر و مَنیّت و تفاخر دیدید جلوش را بگیرید. مسلماً اگر پدر یا مادری متکبر و خودخواه و حسود باشد این خصلت به کودکان آنها خواهد رسید پس از ابتدا باید مواظب بود تا این صفات رذیله در کودک رشد نکند. در تاریخ داریم که صاحب ابن عباد مردی با سخاوت بود. او می گفت این خصلت را از مادرم به ارث برده ام. او هر روز به من مقداری پول می داد و می گفت به فقرا بده (به عنوان صدقه) و این خصلت در من ماند! من از کودکی فهمیده بودم که انسان باید به فکر دیگران هم باشد.

حق مهم دیگر، دینداری و تقوای کودک است. پسر و دختر 7 ساله را باید نماز یاد داد و برای نماز و روزه باید به آنها جایزه داد و هر کردار و کار نیک آنها را باید تشویق کرد و کردار زشت آنها را باید تهدید کرد! پدر و مادر موظفند کودک را با ادب بار آورند. خدا نکند کسی بی ادب باشد؛ حتی اگر بی ادبی او گناه نباشد این آدم به خاطر بی ادبی اش از جامعه طرد می شود و طرد شدن از جامعه مایه حسادت ، عقده و کینه است و این سه صفت زشت سرمنشأ بسیاری از فسادها و جنایت ها در جامعه خواهد بود.

باید از همان کودکی به بچه یاد داد که چگونه صحبت کند، کجا صحبت بکند یا کجا صحبت نکند. باید به کودک طرز غذا خوردن و نشستن و احترام گرفتن از بزرگترها را یاد داد اگر این مسائل اخلاقی به کودک آموزش داده نشود این فرزند تا پیری هم آداب معاشرت خوب را بلد نخواهد بود و این ناشی از کم کاری والدین است.

هشدار جدی به پدرانی که به فکر فرزندان خود نیستند

اصولاً افرادی که مشغله کاری زیاد دارند از تربیت فرزند عقب می مانند. کسی که صبح، وقتی سرِ کار می رود بچه اش خواب است و آخر شب هم که برمی گردد فرزندش خواب  است نمی تواند هیچ نظارتی روی فرزند داشته باشد. مثلاً بعضی از آقازاده ها، بد از کار در می آیند! چرا؟ بخاطر اینکه این پدر شبانه روز به قول عوام سرش در کتاب و قرآن است؛ وقتی چنین باشد دیگر حواسش به بچه 7 ساله اش نیست وقتی چشم باز می کند می بیند خودش در اوج معنویت قرار دارد ولی فرزندش 180 درجه خلاف او را رفته است و .......

مسلماً یک آدم حرام خور، گرانفروش و محتکر و بی رحم روی فکر بچه اش اثر می گذارد و نتیجه اش فرزندی حقه باز و متقلب و بی رحم خواهد بود. تاریخ می گوید هند جگرخوار، معاویه تحویل جامعه می دهد و مادر حَجّاج که یک زن بی بندوبار بود فرزندی چون حَجّاج ابن یوسف ثقفی تحویل جامعه می دهد و بالعکس خدیجه کبری (ع) فرزندی چون حضرت فاطمه (ع) تحویل جامعه می دهد. اگر پدر و مادری پاک و اهل عبودیت و اطاعت و نماز سرِ وقت باشند فرزندانی پاک و متدین تحویل جامعه می دهند.

اولاد امانت است

فرزند امانتی سنگین است در دست پدر و مادر. مغز کودک مثل نوارِ خامِ فیلم است که کردارِ پدر و مادر روی آن ضبط   می شود. خداوند این امانت را پاک تحویل داده پس باید آن را پربار و پاک تحویل جامعه دهیم. اگر بی تفاوتی کردیم این نهال می خشکد و اگر مواظب علف های هَرز اطراف او نباشیم از بین می رود و اگر مواظب تربیت او نباشیم تبدیل به یک درخت وحشی و جنگلی می شود که مفید نیست. اگر مواظب رفیق او و رفت و آمدهایش نباشیم رفیق بد مثل آفت و شتّه او را نابود خواهد کرد.

بار پروردگارا به ما توفیق عبودیت و بندگی خالصانه عطا کن و در راه تربیت ما و فرزندانمان به ما کمک کن (آمین)

منبع کتاب: تربیت فرزند از نظر اسلام اثر استاد آیت ا... حسین مظاهری

« برای تعجیل در ظهور منجی عالم بشریت، بر محمد و آل محمد صلوات »

اجرکم عندالله مجتمع قرآنی فرهنگی مسجد و حسینیه عبدالرحمن ابوزیدآباد

  

طبقه بندی: مقالات - پیام های الهی، 
ارسال شده توسط مدیر
لینک باکس