تبلیغات
اهل بهشت - اهمیت تربیت فرزند « پیام الهی 43 »
اهل بهشت
امیدوارم روزی شود که همه ی پیام های دنیا این باشد که مهدی آمد ...
حدیث روز


ایران هلند فرانسه انگلیس آلمان
ایتالیا ژاپن عربستان کره چین

تبلیغات برای حمایت از مابازدید : مرتبه
تاریخ ارسال : جمعه 19 آذر 1389

پیام الهی 43

اهمیت تربیت فرزند 

بحثی را که در این پیام آسمانی عنوان می کنیم راجع به تربیت فرزند و عواقب آن است. از نظر قرآن و روایات اهل بیت (ع) ثابت شده که پدر و مادر در سرنوشت اولاد دخالتی بسیار مؤثر دارند. به عبارتی اگر فرزندان مسیر حق می پویند و یا خلاف آن را، والدین نقش اصلی را دارند بنابراین والدین در بدبخت شدن (جهنمی شدن) یا خوشبخت شدن (بهشتی شدن) اولاد شریک جرم و یا شریک در سعادت خواهند بود.

و...

در این باب رسول خدا (ص) در تفسیر روح البیان (ج 1 ص104) و کنزالعمال (خبر 490) فرموده است: سعادتمند کسی است که در رحم مادرش سعادتمند شد و شقاوتمند کسی است که در رحم مادرش شقاوتمند شد. به عبارت دیگر رحم مادر و والدین هستند که زمینه را برای سعادت و شقاوت فرزند بوجود می آورند. مسلماً والدین خوب زمینه ساز تربیت فرزندان با اخلاق و با عفت و مؤمن خواهند بود. قرآن کریم در سورۀ تحریم آیه 6 می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده اید خود و زن و اولادتان را از آتش جهنم که هیزم آن انسان ها و سنگهای آتش زاست حفظ کنید. آتشی که فرشتگان عذاب و مأمور آن بسیار سختگیر و خشن هستند از آنچه خدا به آنها دستور داده سرپیچی نمی کنند و دستورات خدا را دقیقاً اجرا می کنند!». این آیه می خواهد بفرماید چنانکه به فکر خود هستید به فکر اولاد و اهل و عیال خود هم باشید اگر خودت اهل نماز، روزه و حجاب و ... هستی به فکر و نماز و روزه و حجاب فرزند هم باش. اگر خودت اهل تقوی هستی وظیفه این است که اهل و عیال هم از آتش جهنم دور نگه داری این دستور چیزی فراتر از دستور امر به معروف و نهی از منکر است و در این مسیر اوج تلاش باید انجام شود.

هنگامی که این آیه نازل شد یکی از یاران پیامبر (ص) عرض کرد: چگونه خانواده خود را از آتش جهنم حفظ کنیم؟ رسول خدا (ص) فرمود: آنها را امر به معروف و نهی از منکر کن اگر از تو پذیرفتند آنها را از آتش دور کرده ای و اگر نپذیرفتند وظیفه خود را انجام داده ای.

پیامبر اکرم (ص) فرمود: ای مسلمانان! بدانید که همه شما نگهبانید و همه در برابر زیردستان مسئولند امیر و رئیس حکومت اسلامی نگهبان مردم و در برابر آنها مسئول است. مرد، نگهبان اهل و عیال و در مقابل آنها مسئول است. زن، نگهبان اهل بیت خود و مسئول است. پس بدانید که همه شما نگهبان و مسئولید. باز خداوند کریم در آیه 15 سورۀ زمر هشدار می دهدکه: «زیانکاران واقعی و ورشکسته جدی در روز قیامت کسانی هستند که به خود و اهل و عیال خود ضرر و زیان رسانیده اند آگاه باشید که زیان آشکار همین است». بنابراین ورشکسته واقعی در قیامت کسی است که به خاطر اولاد به جهنم می رود و زن و بچه اش را از آتش جهنم نجات نداده است. در روایات داریم که وای بر آن پدر و مادری که به فکر دنیای بچه هایشان هستند اما به فکر آخرت و ادب و اخلاق آنها نیستند یعنی به فکر این هست که بچه اش درس بخواند، مدرک بگیرد، شغل و پُست پیدا کند و جهیزیه دخترش را تهیه کند و ... که همه اینها بجاست و باید هم باشد اما به فکر دین و ادب و تربیت بچه و به فکر اینکه بچه با چه کسی رفت و آمد دارد و به فکر اینکه الان ساعت 12 شب است کجاست و ... نیست. پیامبر (ص) فرمود: وای بر آن پدر و مادر. روزی پیامبر اسلام (ص) در حال عبور از کوچه، بچه ها را در حال بازی دید درنگی کرد و فرمود: بدا به حال بچه های آخرالزمان از دست پدر و مادرهایشان به خاطر اینکه پدر و مادرها به فکر دنیای بچه هایشان هستند اما به فکر آخرت آنها نیستند و سپس فرمود: من از اینگونه مردم بیزارم. پس خداوندا به ما رحم کن (جامع الاخبار باب فی الاولاد) و در کتاب بحار الانوار (ج 77 ص58) آمده که پیامبر (ص) لعنت و نفرین کرد آن پدر و مادری که موجب شود اولادش عاق گردد. مسلماً وقتی والدین به تربیت فرزندان بی تفاوت باشند آنها بی ادب و بی تربیت و بی دین بار بیایند آینده ای پرخاشگر و طغیانگر خواهند داشت به نحوی که در جوانی خواهد خواست در مقابل همه قد علم کند و این سرمنشأ بسیاری از زشتی ها و فسادهاست بنابراین پدر و مادر در این گناهان نقش دارند و در قیامت به عدالت مطلقه الهی مؤاخذه می شوند!!

والدینی که به جهنم می روند

در روایات می خوانیم در هنگامه قیامت دختر بی حجاب و زن لااُبالی و بی عفت به جهنم می رود اینجاست که به مادر با عفت و با حجابش می گویند تو هم باید به جهنم بروی برای آنکه باید دخترت را تربیت دینی می کردی ولی نکردی پس بی حجاب و سپس لااُبالی شد پس تو مقصری. در روز قیامت پسر و دختر بی نماز و بی روزه به جهنم می روند به پدرِ نمازِ جماعت خوان می گویند تو هم باید به جهنم بروی چرا که در تربیت آنها کوتاهی     کرده ای و به فکر خودت و مسائل دینی خودت بوده ای اما به فکر فرزندانت نبودی پس تو مقصری!! برادران و خواهران و پدر و مادرهای بزرگوار! این بحث با آیه 13 سورۀ الاسراء که می فرماید: «اعمال هر انسانی را طوق گردنش کردیم و در روز قیامت نامه عمل خود را گشوده می بیند به او می دهیم!!»  هیچگونه منافاتی ندارد چرا که فرزند جنایتکار، فرزند بی حجاب و بی بندوبار، فرزند بی نماز و بی روزه و پرخاشگر و بی ادب نتیجه کردار و اعمال و کوتاهی و بی تفاوتی پدر و مادر است پس اینگونه پدرها و مادرها شریک جرم کردارهای فرزندان خواهند بود پس بدا به حال آنها. از طرفی باید دانست پدر و مادری که نهایت تلاش خود را کرده و امر به معروف و نهی از منکر را در عمل و گفتار به فرزند یاد داده، حال اگر فرزند مسیری خلاف قرآن و بهشت پیمود مقصر خودش است نه پدر و مادر، اینجاست که مسئولیت از شانه والدین برداشته می شود (این بحث ادامه دارد).

بار پروردگارا به ما و فرزندان ما رحم کن! (آمین)

« برای تعجیل در ظهور منجی عالم بشریت، بر محمد و آل محمد صلوات »

اجرکم عندالله مجتمع قرآنی فرهنگی مسجد و حسینیه عبدالرحمن ابوزیدآباد

  

طبقه بندی: مقالات - پیام های الهی، 
ارسال شده توسط مدیر
لینک باکس