تبلیغات
اهل بهشت - اخلاق اسلامی « پیام الهی ۱۱ »
اهل بهشت
امیدوارم روزی شود که همه ی پیام های دنیا این باشد که مهدی آمد ...
حدیث روز


ایران هلند فرانسه انگلیس آلمان
ایتالیا ژاپن عربستان کره چین

تبلیغات برای حمایت از مابازدید : مرتبه
تاریخ ارسال : چهارشنبه 3 آذر 1389

پیام الهی ۱۱

اخلاق اسلامی

خانوادۀ محترم و همشهری بزرگوار سلام علیکم

خداوند حکیم برای تکامل بشر به سرمنزل سعادت و جلوگیری از وقوع هرج و مرج در جوامع انسانی دستوراتی داده است که لازم است آن دستورات در جامعه انسانی پیاده شود. در این مقوله به مواردی از آنها اشاره می‌شود.

و...

 پایبندی به عهد و پیمان‌ها:

خداوند متعال در سورۀ مائده آیه 1 دستور داده است: ای کسانی که ایمان آورده‌اید به عهد و پیمان‌ها وفا کنید. همانطور که می‌دانید یکی از اساسی‌ترین شرط زندگی دسته‌جمعی انسانها مسأله وفای به عهد و پیمان‌هاست که خداوند در قرآن مجید روی آن تأکید فراوان دارد. اگر در جامعه‌ این اصل نادیده گرفته شود هرج و مرج و سلب اطمینان عمومی که بزرگترین بلای اجتماعی است در میان بشر پیدا می‌شود. در آیه فوق وقتی صحبت از اَلعقود می‌شود منظور وفاکردن به تمام پیمان‌هایی است که انسانها با خدا و یکدیگر می‌بندند. پس تمام پیمان‌های الهی- انسانی- سیاسی- اقتصادی- اجتماعی- زناشویی و ... را در بر می‌گیرد. مفهوم آیه بقدری وسیع است که عهد و  پیمان‌های مسلمانان با غیرمسلمانان را هم شامل می‌شود.

امام علی (ع) فرمود: در میان واجبات الهی هیچ موضوعی مانند وفای به عهد در میان مردم جهان با تمام اختلافاتی که دارند مورد اتفاق نیست؛ حتی بت‌پرستانن پیمان‌ها را در میان خود محترم می‌شمردند زیرا عواقب خطرناک پیمان شکنی را دریافته بودند. پیامبر بزرگوار اسلام (ص) فرمود: آنکس که به پیمان خود وفادار نیست دین ندارد. امام صادق(ع) فرمود: سه چیز است که خداوند به هیچ کس اجازۀ مخالفت با آن را نداده است: 1) ادای امانت در مورد هرکس خواه نیکوکار باشد یا بدکار 2)وفای به عهد دربارۀ هر کس که با او عهد کرده خواه نیکوکار باشد یا بدکار 3)نیکی به پدر و مادر خواه نیکوکار باشد یا بدکار باشد. باز در این زمینه مولای شیعیان علی (ع) هشدار داده است که اگر کسی حتی با اشاره پیمانی را عهده‌دار شد باید به آن وفا کند. باز خداوند در سورۀ مؤمنون در وصف مؤمن واقعی می‌فرماید: حقیقتاً مؤمنانی رستگار شدند که در نمازشان خاشع‌اند و از سخنان لغو و بیهوده دوری می‌کنند و زکات مال می‌دهند و اندام و فروجشان را از آلودگی جنسی حفظ می‌کنند و به امانتها و عهدهایشان وفا می‌کنند و از نمازشان محافظت می‌کنند. سپس می‌فرماید: اینها وارثان بهشت فردوس‌اند.

رعایت امانت و عدالت:

در باب امانت و عدالت خداوند در سورۀ نساء آیه 58 می‌فرماید: خداوند به شما فرمان می‌دهد که امانتها را به صاحبان آن برسانید و هنگامی که میان مردم داوری می‌کنید با عدالت داوری کنید. خداوند پند و اندرزهای خوبی به شما می‌دهد خداوند شنوا و بیناست. هر مسلمانی طبق این آیه موظف است تحت هیچ شرایط به هیچکس خیانت در امانت نکند خواه صاحب امانت، مسلمان باشد یا کافر و این در واقع یکی از موارد اعلامیه حقوق بشر در اسلام است که تمام انسانها در برابر آن یکسان‌اند. این دو قانون مهم اسلامی یعنی حفظ امانت و رعایت عدالت زیربنای یک جامعۀ سالم انسانی است و هیچ جامعه‌ای چه مادی و چه الهی بدون اجرای این دو اصل سامان نمی‌یابد.

روزی دو نوجوان خطی نوشته بودند و برای داوری و انتخاب بهترین خط آن را به امام حسن (ع) سپردند؛ امام علی(ع) که ناظر این صحنه بود فرمود: فرزندم درست دقت کن که چگونه داوری می‌کنی زیرا این خود یک نوع قضاوت است و خداوند در روز قیامت دربارۀ آن از تو سؤال می‌کند. باید توجه داشت که امانت منحصر به اموالی که مردم به یکدیگر می‌سپارند نیست بلکه دانشمندان یک جامعه امانت‌دارانی هستند که موظفند حقایق را کتمان نکنند. حتی فرزندان امانت‌های الهی‌اند که اگر در تعلیم و تربیت آنان کوتاهی شود خیانت در امانت شده و از آن بالاتر هستیِ خود انسان و تمام نیروهایی که خدا به او داده است امانت پروردگارند که باید در حفظ آن کوشید پس کسی که به فکر سلامتی جسمی و روحی خود نیست و یا خدای ناکرده دست به خودکشی می‌زند در امانت الهی خیانت کرده است و باید منتظر مؤاخذه الهی باشد.

امام صادق (ع) فرمود: ای مؤمنان نگاه به رکوع و سجود طولانی افراد نکنید زیرا ممکن است عادتی برای آنها شده باشد که نمی‌توانند آن را ترک کنند ولی نگاه به راستگویی در سخن و اداء امانت آنها کنید. باز امام صادق (ع) فرمود: اگر قاتل علی (ع) امانتی پیش من می‌گذاشت و یا از من نصیحتی می‌خواست و یا با من مشورتی می‌کرد و من آمادگی خود را برای این امور اعلام می‌داشتم قطعاً حق امانت را اداء می‌نمودم. پیامبر بزرگوار اسلام (ص) حق مطلب را در یک جمله اداء کرد و فرمود: نیکوکاری به این نیست که روی به جانب مشرق یا مغرب کنید بلکه نیکوکار کسی است که به خداوند و روز قیامت و فرشتگان و کتاب آسمانی و پیغمبران ایمان آورد و مال خود را با علاقه‌ای که به آن دارد برای دوستی و رضای خدا به خویشان و یتیمان و فقیران و رهگذران و گدایان بدهد و هم در آزاد کردن بندگان صرف کند و نماز بپا دارد و زکات مال به مستحق برساند و با هر که عهد بسته بموقع خود وفا کند و در کارزار و سختیها صبور و شکیبا باشد و بوقت رنج و گرفتاری صبر پیشه کند. کسانی که به این اوصاف آراسته‌اند حقیقتاً راستگویان عالم و پرهیزکارانند.

برادران و خواهران گرامی! بیاییم خود را با معیارهای قرآنی بسنجیم و ببینیم چه کرده‌ایم تا بفهمیم که در نزد خدا چگونه‌‌ایم. خداوند به همه ما توفیق طاعت و بندگی خالصانه عطا فرما (آمین).

« برای تعجیل در ظهور منجی عالم بشریت، بر محمد و آل محمد صلوات »

اجرکم عندالله مجتمع قرآنی فرهنگی مسجد و حسینیه عبدالرحمن ابوزیدآباد

  

طبقه بندی: مقالات - پیام های الهی، 
ارسال شده توسط مدیر
لینک باکس