تبلیغات
اهل بهشت - جرائم و گناهان زبان « پیام الهی ۷ »
اهل بهشت
امیدوارم روزی شود که همه ی پیام های دنیا این باشد که مهدی آمد ...
حدیث روز


ایران هلند فرانسه انگلیس آلمان
ایتالیا ژاپن عربستان کره چین

تبلیغات برای حمایت از مابازدید : مرتبه
تاریخ ارسال : سه شنبه 2 آذر 1389

پیام الهی ۷

  جرائم و گناهان زبان

 برادران و خواهران سلام علیکم

همانطور که می دانید ما انسانها دائماً در حال امتحان الهی هستیم و از طرفی شیطانِ وهم در تلاش است تا انسان را به لغزش وادارد. این نیروی سرکش در هر حس و عضوی از بدن تأثیر خود را می گذارد خصوصاً در عضوی چون زبان که حجمش کم ولی گناهش زیاد است. پیامبر بزرگوار اسلام (ص) فرمودند: اگثر گناهانِ فرزندانِ آدم از زبان آنهاست. در اینجا لازم می دانیم بخشی از گناهانی که زبان مرتکب آن می شود بیان داریم:

و...

1- استهزاء و تمسخر دیگران:

خداوند در سورۀ حجرات آیه 11 می فرماید: ای کسانی که ایمان آورده اید نباید گروهی از مردان گروه دیگر را استهزاء کنند شاید آنها که مسخره شدند از اینها که مسخره کردند بهترند و زنان نباید گروهی دیگر از زنان را مسخره کنند شاید زنان که مسخره شدند بهتر از مسخره کننده باشند. و باز خداوند در سورۀ همزه آیه 1 می فرماید: وای بر هر عیبجوی مسخره‌کننده، این کلام خداوندی تهدیدی جدی است برای مسخره‌کنندگان، آنها که با نیش زبان و حرکات و دست و چشم‌ها و ابروها و به هر نحوی سایر بندگان خدا را استهزاء می کنند و یا آنها را مورد طعنه و تهمت و آزار قرار می‌دهند و همیشه در تلاشند از سایر بندگان خدا عیب پیدا کنند وای بر آنها که سخن‌چینی می‌کنند و میان خانواده‌ها و دوستان جدایی می‌اندازند.

خداوند در آیه 79 سورۀ توبه می‌فرماید: کسانی که مؤمنان را به دلیل فقرشان مسخره کردند خدا آنها را مسخره می‌کند و برای آنها عذاب دردناکی مهیا کرده است و نیز در آیه 80 فرمود: چه برای آنها استغفار کنی و چه نکنی حتی اگر هفتاد بار استغفار کنی هرگز خداوند آنها را نمی‌آمرزد.

سوءظن: خداوند در سورۀ حجرات آیه 12 فرموده است: ای کسانی که ایمان آورده اید از بسیاری از گمانها دوری کنید چرا که بسیاری از حدس و گمانها گناه است و خداوند در سورۀ فتح در آیه 6 مردان و زنان منافق و مشرک و آنهایی که به خدا گمان بد بردند را مورد غضب خود قرار داده و آنها را لعنت می‌کند و آنها را از رحمت خود دور و جهنم را برای آنها آماده کرده است و در باب عمل بت‌پرستان وغافلان، خداوند در آیه 36 سورۀ یونس فرمود: بیشتر آنها جز از گمان و پندارهای بی اساس پیروی نمی‌کنند در حالی که ظن و گمان هرگز انسان را از حق بی‌نیاز نمی‌کند و باز خداوند در سورۀ اسراء آیه 36 هشدار داده و می‌فرماید: از آنچه نمی‌دانی پیروی نکن چرا که گوش و چشم و دل همه مسئولند. این آیه نشان می‌دهد دنباله‌روی از ظن و گمان و حدس و تخمین و اینکه چون مردم گفتند من هم گفتم همه و همه مسئولیت‌آورند!! پس از همشهریان بیایید مواظب خودمان باشیم و کاری نکنیم که فردای قیامت بواسطه یکسری حرف‌های بی ارزش مؤاخذه و عذاب شویم. در ماجرای تهمت زنا به یکی از زن‌های پاکدامن در صدر اسلام خداوند چقدر به مسلمانان هشدارهای جدی داده است بنحوی که در آیه 12  سوره نور فرمود: چرا هنگامی که این تهمت عظیم را شنیدید مردان و زنان با ایمان نسبت به خودتان گمان خیر نبردید؟ چرا نگفتید این یک دروغ بزرگ و آشکاری است.

این آیه می رساند که جامعه اسلامی یک تن و از نفس واحد تشکیل شده است و تهمت به یک عضوِ آن، تهمت به تمام اعضائ است به همین دلیل خداوند هشدار داده چرا نسبت به خودتان گمان خیر نبردید؟ و باز در همین مورد خداوند در سورۀ نور آیه 16 هشدار را جدی‌تر کرده و فرموده چرا هنگامی که آن حرف‌‌ها را شنیدید نگفتید ما مجاز نیستیم اینها را بگوییم؟ معنای این آیه نشان می‌دهد که در خبرهای مربوط به آبرو و حیثیت نه تنها باید حُسنِ ظن داشت بلکه اجازه نداریم لب به چنین تهمت‌هایی باز کنیم چه رسد به اینکه در جامعه آن را پخش کنیم در این صورت آلتِ دست منافق و ابزار او شده‌ایم پس بیاییم از خدا بترسیم و گناه دیگران را بدوش نکشیم.

تجسس و غیبت دیگران:

خداوند در سورۀ حجرات در ادامۀ آیه 12 می‌فرماید: و هرگز در کار همدیگر تجسس و غیبت نکنید و غیبت همدیگر نکنید آیا کسی از شما دوست دارد گوشت برادر مردۀ خود را بخورد به یقین همه شما از این امر بسیار کراهت دارید پس تقوای الهی پیشه کنید که خداوند توبه‌پذیر و مهربان است.

برادران و خواهران: آیا نتیجه این حرکات چیزی جز جدایی برادران دینی از همدیگر و افزایش کینه و دشمنی و گناه و لعنت خداوند خواهد بود. پیامبر بزرگوار اسلام (ص) فرمود: می‌خواهید شریرترین انسان را به شما معرفی کنم فرمود: آنها که سخن‌چینی می‌کنند و میان دوستان و مؤمنان جدایی می‌اندازند و برای افراد پاک و بیگناه در جستجوی عیب‌اند اینها شریرترین مردم‌اند.

انسانی که استهزاء می‌کند و سوءظن دارد و با تجسس و غیبت دیگران و عیبجویی طعنه می‌زند در مَثَل، مِثل عقرب است بلکه پست‌تر و خطرناک‌تر از عقرب است چرا که نیش عقرب با کینه نیست و جراحتش صدمه جسمی می‌زند در حالی که نیش طعنه و غیبت همراه با کینه و حسد و عقدۀ درونی بوده و علاوه بر صدمه به جسم انسان ضربات روحی به انسان و جامعه وارد می‌سازد.

برادران و خواهران: طبق آیات 25 و 88 سورۀ نحل کسی که با حرف‌های خود سرمنشأ شر و گناهی شود مثلاً در یک جلسه میهمانی سر صحبتی باز کند که مایۀ انواع و اقسام گناهان مثل غیبت، تهمت، بی‌حرمتی، سوءظن، تمسخر و استهزاء، فساد، حسادت و پخش شایعات و مهمتر از  همه قطع صله رحم و یا خدای ناکرده ضربه به اصل اسلام و قرآن و سنت بزند عذابش فوق عذاب دیگران خواهد بود که این به دلیل بدوش کشیدن بار آن گناهانی است دیگران مرتکب می‌شوند بدون اینکه از بار گناه آنها کاسته شود و بدانید بار سنگین و بدی را بدوش می‌کشند.

طبق منطق اسلام، پیامبر (ص) فرمود: هرکس سنت و راه و رسم نیکی بگذارد پاداشی همچون پاداش پیروان آن سنت به او داده می‌شود بی‌آنکه از پاداش آنها کاسته شود و هر کس راه و رسم و سنت بدی بگذارد گناه همه کسانی که به آن عمل کنند بدوش می‌کشد بی‌آنکه از بار گناه آنها چیزی کاسته شود.

« برای تعجیل در ظهور منجی عالم بشریت، بر محمد و آل محمد صلوات »

اجرکم عندالله مجتمع قرآنی فرهنگی مسجد و حسینیه عبدالرحمن ابوزیدآباد

  

طبقه بندی: مقالات - پیام های الهی، 
ارسال شده توسط مدیر
لینک باکس