تبلیغات
اهل بهشت - گفتگو با سوره مباركه « احـزاب »
اهل بهشت
امیدوارم روزی شود که همه ی پیام های دنیا این باشد که مهدی آمد ...
حدیث روز


ایران هلند فرانسه انگلیس آلمان
ایتالیا ژاپن عربستان کره چین

تبلیغات برای حمایت از مابازدید : مرتبه
تاریخ ارسال : شنبه 10 مهر 1389
به نام خداوند بخشنده مهربان
گفتگو با قرآن
گفتگو با سوره مباركه « احـزاب » 
ستایش معبود مهربانی را كه ما را به ساحل امن قرآن و عترت رهنمون گشت و دیگربار توفیق هم‌نشینی با یكی‌ دیگر از درهای درخشان قرآن كریم را روزیمان فرمود.
اكنون در محضر این سوره‌ی نورانی زانوی ادب بر زمین زده و از ایشان تقاضامندیم خود را برای خوانندگان ما معرفی فرمایند:
و...
من سوره‌ی احزاب هستم و در شهر مدینه طیبه بر سیدالمرسلین محمدامین صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم نازل گشته‌ام و دارای 73 آیه می‌باشم.
- از شما خواهشمندیم خلاصه‌ای از مطالب گهربار خود را بیان نمایید:
آیات من حاوی مطالب متنوع و بسیار مهمی در زمینه‌ی اصول و فروع اسلام است و مهم‌ترین بخش از مضامین آیات من مربوط به جنگ احزاب و حوادث تكان‌دهنده‌ی آن و پیروزی اعجاب‌انگیز مسلمین بر كفار و كارشكنیها و بهانه‌جوئیهای گوناگون منافقان و پیمان‌شكنی آنان می‌باشد. و البته به موارد دیگری چون مسأله حجاب، معاد، امانت‌داری و پاره‌ای خرافات زمان جاهلیت و .... نیز اشاره شده است.
- لطف نموده و یكی از فضایل تلاوت خود را برای دوستداران قرآن بازگو كنید:
از فضایل تلاوت من همین بس كه بدانید امام صادق علیه‌السلام فرمودند: هر كس سوره‌ی احزاب را بسیار تلاوت كند در قیامت در جوار حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم باشد.
1
- خداوند متعال در بیست‌و‌سومین آیه‌ی شما می‌فرماید: « مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا » از مؤمنان مردانی هستند كه آنچه را با خدا بر سر آن پیمان بستند به مرحله‌ی صدق درآوردند، پس برخی از آنها به نذر خویش وفا كردند و برخی از آنان انتظار می‌كشند و هیچ تغییری (در پیمان خود) ندادند. لطفاً منظور از این آیه را بیان فرمایید.
پیامبر خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم در ورود این آیه چنین فرموده‌اند: مؤمنین دو گروه هستند.
یك گروه از راه صدق و حق‌و درستی به عهد و شرط خداوند وفا نموده و شامل مصداق آیه « رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ » می‌باشند. آنان در دنیا و آخرت ترس نداشته و از مردم شفاعت می‌كنند و كسی شفیع آنان نباشد. اما گروه دیگر كسانی هستند كه گاهی در مسیر انحراف و لحظه‌ای در مسیر مستقیم می‌باشند. اینان در دنیا و آخرت ترس داشته و به بدیها مبتلا می‌شوند و باید از آنها شفاعت كنند و هرگز شفیع كسی نشوند.
همچنین فرمودند: این آیه شامل كسانی می‌شود كه به عهد میثاقی كه با خدا درباره‌ی ولایت آل‌محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بسته‌اند وفادارند و تغییر عقیده نداده‌اند. 2
- خواهشمندیم ماجرای نزول یكی از آیات خود را برایمان نقل كنید:
می‌خواهم نزول آیه‌ی حجاب را برایتان بگویم. ماجرا از آنجا شروع شد كه وقتی بانوان مسلمان برای اقتدای نماز به پیامبرصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم در مسجد حاضر می‌شدند، پس از بازگشت از مسجد به عده‌ای از جوانان مزاحم و متعرض آنها شده و آنها را آزار و اذیت می‌نمودند. عادت آن جوانان این بود كه با كنیزان مزاح و شوخی می‌كردند ، اما منافقین آنها شرارت را از حد گذرانده و متعرض زنان آزاد نیز می‌شدند و می‌گفتند گمان كردیم این بانو كنیز است. در این هنگام خداوند برای پایان دادن به این عذر و بهانه‌ها پنجاه و نهمین آیه مرا نازل فرمود:
« یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِیمًا »
ای پیامبر به همسرانت و دخترانت و همچنین بانوان مسلمان بگو خویشتن را به حجاب و چادر بپوشانند این پوشش و مستوری برای آنها بهتر است كه به عفت و پاكدامنی شناخته شوند و گرفتار آزار مردان هوس‌باز نشوند و خداوند همواره آمرزنده ومهربان است.
و با نزول این آیه خداوند به پیامبر دستور داد كه امر كند به بانوان مسلمان كه با حجاب و چادر خود را بپوشانند زیرا كه حجاب دلیل عفت و پاكدامنی آنان است. 3
- استدعا داریم یكی از توصیه‌های گرانقدر خود را مرحمت فرمایید:
« لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن كَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِیرًا » 4
قطعاً برای شما در رفتار رسول خدا مایه اقتدار و سرمشق زندگی‌است كه به خدا و روز واپسین امید دارد و خدا را بسیار یاد می‌كند.
- دوست داریم تذكری از زبان شما حسن ختام گفتگوی ما باشد.
« إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا » 5
همانا خدا و فرشتگان‌اش همواره بر پیامبر درود می‌فرستند، ای كسانی كه ایمان آورده‌اید بر او درود فرستید و سلام گویید و كاملاً تسلیم فرمان او باشید.

1- بحارالانوار 92/286 باب 55              
2- تفسیر جامع ج5 ص 343 -345        
3- تفسیر جامع ج 5 ص 374   
4- سوره احزاب /21              
5- احزاب /56
منبع : دارالقرآن اصفهان  

طبقه بندی: قرآن کریم - گفتگو با قرآن کریم، 
ارسال شده توسط مدیر
لینک باکس