تبلیغات
اهل بهشت - معرفی كتاب مهدوی « راز پنهانی و رمز پیدایی »
اهل بهشت
امیدوارم روزی شود که همه ی پیام های دنیا این باشد که مهدی آمد ...
حدیث روز


ایران هلند فرانسه انگلیس آلمان
ایتالیا ژاپن عربستان کره چین

تبلیغات برای حمایت از مابازدید : مرتبه
تاریخ ارسال : شنبه 10 مهر 1389
بسم الله الرحمن الرحیم
معرفی كتاب مهدوی
نام كتاب: راز پنهانی و رمز پیدایی
نویسنده: سیدمحمد بنی‌هاشمی
ناشر: نیك‌معارف 
                                                                                 

Image

و...
پنهانی و غیبت امام عصر علیه‌السلام ، موضوعی است كه در طول تاریخ ، بستر اظهارنظرها و تئوری‌پردازیهای فراوانی شده و متقدّمان و متأخّران علمای شیعه به تفضیل به علل و عوامل آن پرداخته‌اند. در پی طرح دیدگاههای متفاوت در این زمینه، نقطه‌نظرهای بعضاً ضد و نقیضی نیز درباره‌ی موضوع پیدایی و ظهور آن بزرگوار، در محافل علمی ارائه  گردیده و گاه سعی شده به دنبال اكتشاف علت پنهانی آن حضرت، راهكارهای بشری برای تحقق ظهور پیشنهاد شود.
این در حالی است كه نه عقل وعده‌ی كشف این راز را پیش از ظهور داده است . مطابق روایات مسلم شیعه تنها خدای متعال از راز پنهانی و رمز پیدایی امام عصر علیه‌السلام آگاه است و كشف
این پرده‌نشینی نیز تنها به مشیّت الهی امكان‌پذیر خواهد بود.
بخش اول این كتاب با عنوان پیدایی و پنهانی امام عصر علیه‌السلام در عصر غیبت، اختصاص به معنا و مفهوم غیبت و چگونگی ارتباط با امام غائب دارد كه در 6 فعل با این عناوین تنظیم شده است: 1- سابقه‌ی غیبت خلیفه‌ی الهی در زمین 2- چگونگی ارتباط با امام عصر علیه‌السلام در زمان غیبت صغری و كبری 3- بهره‌وری از امام غائب علیه‌السلام 4- اشتیاق و اهتمام برای دیدار امام غایب علیه‌السلام 5- بررسی حجیّت تشرف به محضر امام زمان علیه‌السلام 6- بهره‌وری خواص از خورشید وجود امام عصر علیه‌السلام، در ضمن این فصول ، درباره‌ی شوق دیدار امام زمان علیه‌السلام و امكان وقوع آن در عصر غیبت كبری مباحث مهمی مطرح شده و حجیّت تشرّفاتی كه از طرق گوناگون مورد ادعا قرار گفته بررسی می‌شود.
راز پنهانی امام عصر علیه‌السلام عنوان دوم این كتاب است كه به بحث و بررسی درباره‌ی ادله عقلی و نقلی غیبت امام عصر علیه‌السلام پرداخته است.
در این بخش ابتدا به مهم‌ترین بیانات مطرح- در لباس استدلال عقلی غیبت - را مورد نقد و بررسی قرار داده و در پایان به این نتیجه رسیده كه امر غیبت امام زمان علیه‌السلام امری نیست كه علت آن با عقل بشر عادی قابل كشف باشد و احادیث اهل‌بیت علیهم‌السلام نیز به صراحت بر همین امر تأكید نموده‌اند. سپس اهمّ دلایل نقلی - كه برای غیبت امام علیه‌السلام مطرح شده - را نقل كرده و معنای هر یك را - با توجه به این كه هیچ یك بیان‌كننده‌ی فلسفه و علت غیبت نیستند- در ده فصل توضیح داده و در ادامه در فصل سوم - نارسایی ادلّه‌ی نقلی ادعایی بر علت غیبت را روشن ساخته است.
عنوان بخش سوم رمز پیدایی امام عصر علیه‌السلام است كه درباره‌ی نظریاتی می‌باشد كه هر كدام به نوعی شرایط لازم یا كافی برای ظهور امام زمان علیه‌السلام قائل شده و آراء خود را مستند به ادله عقلی یا نقلی نموده‌اند. با بیان هر یك از این آراء روشن می‌شود كه ظهور حضرت مهدی علیه‌السلام هیچ‌گونه پیش شرط بشری ندارد و علاوه بر این كه راز پنهانی آن امام قابل كشف نیست، رمز پیدایی آن حضرت نیز تنها به دست خداوند متعال قابل گشودن می‌باشد و بین این رمز و آن راز هیچ‌گونه ارتباطی - كه قابل كشف با عقل عادی بشری باشد- وجود ندارد.
منبع : دارالقرآن اصفهان  

طبقه بندی: مذهبی متفرقه، 
ارسال شده توسط مدیر
لینک باکس