تبلیغات
اهل بهشت - گفتگو با سوره‌ی مباركه « سجده »‌
اهل بهشت
امیدوارم روزی شود که همه ی پیام های دنیا این باشد که مهدی آمد ...
حدیث روز


ایران هلند فرانسه انگلیس آلمان
ایتالیا ژاپن عربستان کره چین

تبلیغات برای حمایت از مابازدید : مرتبه
تاریخ ارسال : شنبه 10 مهر 1389
به نام خداوند بخشنده‌ی مهربان
گفتگو با سوره‌ی مباركه « سجده »‌
ستایش بی‌حد پروردگار عالمیان را كه توفیق همنشینی با یكی دیگر از مرواریدهای درخشان قرآن كریم را روزیمان فرمود تا جرعه‌ای از بحر بی‌كران آن برگیریم و جانهای تشنه‌ی خویش ر ا با زلال معرفت آن سیراب سازیم.
و...
- در آغاز از محضر پر فیض ایشان تقاضامندیم خود را برای جویندگان معرفت معرفی فرمایند.
من سجده ، سی ‌‌و دومین سوره‌ی منور قرآن حكیم می‌باشم كه در شهر مكه معظمه بر وجود نازنین اشرف مخلوقات محمدامین صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم نازل گشته‌ام و دارای 30 آیه می‌باشم.
- لطفاً خلاصه‌ای از مطالب نورانی خود را بیان نمایید:
مضمون آیات من شامل بحث گسترده‌ای از مبدأ و معاد، مجازاتهای مجرمان در روز رستاخیز و درسهای هشدار دهنده‌ای برای مؤمنان و كافران است، در واقع هدف اصلی آیات من تقویت مبانی ایمان(به مبدأ و معاد) و ایجاد موج نیرومندی از حركت به سوی تقوی و بازداری از سركشی و طغیان و توجه به ارزش والای انسان می‌باشد.
- آیا زمان خاصی برای تلاوت شما توصیه نشده است؟
صادق آل‌طه علیه‌السلام در این‌باره فرموده‌اند: هر كس سوره‌ی سجده را در هر شب جمعه قرائت نماید، خداوند نامه اعمال او را به دست راستش می‌دهد و گذشته‌ی او را می‌بخشد و در روز قیامت از دوستان آل‌محمد صلی‌الله‌علیه‌واله‌وسلم خواهد بود.1
- خواهشمندیم گوشه‌ای از فضایل تلاوت خود را نیز برای حق‌پویان راه حق بیان فرمائید.
همین‌قدر بس كه بگویم ششمین گوهر امامت علیه‌السلام چنین فرموده‌اند: هر كس سوره‌ی سجده را بخواند حقتعالی در قیامت او را تا آنجا كه چشم كار كند، نوری عطا فرماید و در آن روز به او سرور و شادی كرامت نماید  و در دنیا در حالی باشد كه دیگران آرزوی حال او را بكنند.2
- ایزد یكتا در بیست ‌‌و نهمین آیه‌ی شما چنین فرموده‌ است:« قُلْ یَوْمَ الْفَتْحِ لَا یَنفَعُ الَّذِینَ كَفَرُوا إِیمَانُهُمْ وَلَا هُمْ یُنظَرُونَ »
« ای رسول خدا ، بگو آن روز فتح به كسانی كه كافر شده و ایمان نیاورده‌اند، سودی نمی‌بخشد و در آن روز آنها مورد عنایت، واقع نمی‌شوند.» لطف فرموده ، بفرمائید منظور از «یوم‌الفتح» چه روزی است؟ »
حضرت امام صادق علیه‌السلام درباره‌ی این آیه فرموده‌اند: منظور از « یوم‌الفتح » روزی است كه دنیا به دست قائم آل‌محمدصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم فتح می‌شود.
اگر كسی مؤمن باشد ولی عقیده به روز موعود نداشته باشد از ایمان ناقص خود نفعی نمی‌برد ولی چنانچه عقیده و ایمان كامل به ظهور و فرج حضرت حجت داشته باشد و یقین راسخ نماید، آن ایمان به او نفع می‌رساند و در پیشگاه خداوند منزلتی رفیع به دست آورده و بهشت ذخیره صاحب این عقاید حقه می‌شود و این اجر و ثواب ویژه‌ی امیراالمؤمنین علیه‌السلام و فرزندان گرامی آن حضرت و محبین و شیعیان ایشان است. 3
- از شما استدعا داریم خاطره‌ای برای خوانندگان ما نقل نمایید:
به یاد دارم در غزوه تبوك در حالی كه گرما همه را سخت ناراحت كرده بود و هركس به گوشه‌ای پناه می‌برد، شخصی به نام معاذبن‌جبل به محضر رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم رفت و به حضرت گفت: ای پیامبر خدا، عملی به من بیاموز كه مرا وارد بهشت كند و از آتش دوزخ دور سازد. نبی خدا فرمود: خدا را پرستش كن و چیزی را شریك او قرار مده، نمازهای واجب را انجام بده ‌، زكات واجب ، حق مستمندان را ادا كن و ماه رمضان را روزه بگیر. سپس فرمود: آیا می‌خواهی از ابواب خیرات به تو خبر دهم؟ معاذ گفت: آری ای پیامبر خدا، و ایشان چنین فرمودند: روزه سپری است در برابر آتش و انفاق در راه خدا كفاره گناهان و قیام انسان در دل شب برای خشنودی خداست. سپس شانزدهمین آیه‌ی مرا تلاوت نمودند4: « تَتَجَافَى جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضَاجِعِ یَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفًا وَطَمَعًا وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ »
« شبها كه همه مردم به خواب رفته‌اند از بستر استراحت برخاسته و در آن دل شب از ترس عذاب خدا ناله نموده و امید مغفرت و نجات داشته و برای تقرب به ذات اقدس پروردگار از آنچه كه به ایشان روزی داده شده انفاق می‌نمایند. »
و چه نیكوست كه این سخن گهربار از حضرت باقرالعلوم علیه‌السلام را همواره به یاد داشته باشید كه ایشان فرمودند:  منظور از «تَتَجَافَى جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضَاجِعِ» عمل و روش مولا امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام و پیروان آن حضرت است كه اول شب را استراحت نموده و همین كه ثلثی از شب گذشت از بستر برخاسته و روی نیاز به سوی پروردگار جهانیان می‌آوردند و به مناجات با پروردگار مشغول می‌شوند و از روی كمال خلوص و رغبت خدا را یاد می‌نمایند. و این مردم كسانی هستند كه رسول اكرم صلی‌اله‌علیه‌وآله‌وسلم درباره‌ی آنها مژده‌ی بهشت داده و فرموده‌اند كه آنها را در جوار رحمت خدا بوده نه ترسی دارند و نه غصه‌ای « لا خوف علیهم و لا هم یحزنون »
5
- در پایان گوش جان می‌سپاریم به یكی از توصیه‌های عبرت آموز شما:
« أَوَلَمْ یَهْدِ لَهُمْ كَمْ أَهْلَكْنَا مِن قَبْلِهِم مِّنَ الْقُرُونِ یَمْشُونَ فِی مَسَاكِنِهِمْ إِنَّ فِی ذَلِكَ لَآیَاتٍ أَفَلَا یَسْمَعُونَ » 6
آیا هلاكت و نابودی پیشینیان كه در طی سالهای گذشته در این دیار بوده و اینك اثری از آنها نیست و شما در منازل و خانه‌های ایشان در رفت و آمدید و زندگی می‌كنید شما را به حقیقت رهبری و هدایت نمی‌كند در صورتی كه همین بود و نبود اقوام گذشته بهترین عبرت و پند است آیا گوش شنوا ندارید؟؟


1- تفسیر جامع ج5ص302 
2- بحارالانوار 92/298 باب 62
3- تفسیر جامع ج 5 ص 318
4- تفسیر نمونه ص156
5- تفسیر جامع ج 5 ص 310،311
6- سجده/26
منبع : دارالقرآن اصفهان
  

طبقه بندی: قرآن کریم - گفتگو با قرآن کریم، 
ارسال شده توسط مدیر
لینک باکس