تبلیغات
اهل بهشت - صبر و پایداری از دیدگاه قران و اهل بیت « پیام الهی 18 »
اهل بهشت
امیدوارم روزی شود که همه ی پیام های دنیا این باشد که مهدی آمد ...
حدیث روز


ایران هلند فرانسه انگلیس آلمان
ایتالیا ژاپن عربستان کره چین

تبلیغات برای حمایت از مابازدید : مرتبه
تاریخ ارسال : چهارشنبه 19 خرداد 1389

پیام الهی 18

صبر و پایداری از دیدگاه قران و اهل بیت

پروردگار آسمانها و زمین، آن دانای عالم غیب و آشکار در جای جای قرآن به صبر و پایداری در امور، برای جلب توجّه حضرت حق اشاره فرموده است. مسلماً صبر چیز مهمی است که خداوند روی این مقوله آنقدر پافشاری کرده و بطور مکرر  بندگانش را به صبر و پایداری دعوت می کند. در این باب خداوند متعال در آیه 22 سورۀ رعد می فرماید:...

و...

« آن کسانی که به خاطر جلب رضای خداوند در اموراتشان صبر پیشه می کنند و نماز بپا می دارند و از چیزهایی که به آنها عطا کردیم بطور مخفی و آشکار انفاق می کنند و به جای بدی مردم، نیکی می کنند و بدی های خود را با خوبی کردن پاک می سازند اینها کسانی هستند که در عالم آخرت خانه و جایگاه خوشی ها و پایدار مخصوص آنهاست » و یا در آیه 200 سورۀ آل عمران می فرماید: « ای کسانی که ایمان آورده اید صبر و استقامت کنید و مرزها را نگهبانی کنید و از خدا بترسید امید است که رستگار شوید » و یا در آیه 60 سورۀ روم خداوند دلداری می دهد که ای رسول صبر پیشه کن که وعده خدا حق است و مبادا کسانی که علم و ایمان و یقین ندارند مقام حِلم و صبوری ات را به خفت و سبکی بکشانند سپس خداوند دستور می دهد که بر اعصاب خود مسلط باشید، آرامش به خرج دهید و از کوره در نروید تا اینکه نکند خشمگین شوید و حرف های انسانهای سبُک سَر به زبان برانید و آنچنان صبوری کنید که انسان های بی ایمان نتوانند شما را سبک بشمارند و متزلزل نمایند. شما که مؤمن هستید و به تمام وعده های الهی مبنی بر پیروزی لشگر اسلام بر کفر و وعده های آخرت یقین دارید پس با تحمل و صبر و شکیبایی همه آنها محقق خواهد شد. این صبر و پایداری و شکیبا بودن گاهی در صحنه جنگ و جهاد مسلحانه است که باید تا آخرین نفس، تا جان در بدن هست در مقابل دشمن پایداری و صبوری کرد و گاه در صحنه سیاست و کرسی های بین المللی باید پافشاری نمود و در سختی ها صبور بود تا وعده های الهی محقق شود.

خداوند در آیه 35 سورۀ احقاف خطاب به پیامبر (ص) می فرماید: « صبر کن آنگونه که پیامبران اولوالعزم صبر و شکیبایی کردند و برای عذاب منکران با عجله و شتاب از خدا درخواست نکن، هنگامی که وعده هایی را که به منکران و کافران داده شد ببینند احساس می کنند فقط ساعتی از یک روز در دنیا توقف داشتند و این ابلاغی برای همگان است که آیا جز قوم فاسق هلاک خواهد شد؟» و یا هنگامی که حضرت شعیب اهل مدین را دعوت به توحید و نهی از مفاسد اجتماعی و اقتصادی و اخلاقی کرد و آنان را که آلوده به کم فروشی و تقلب و تزویر در معامله بودند منع کرد و طی هشداری به آنها گفت اگر به خدا و روز قیامت ایمان بیاورید برای شما بهتر است می رساند که فقط با ایمان به خدا و قیامت، ریشه مفاسد اجتماعی از جامعه برچیده می شود و در این بین گروهی ایمان آوردند و منتظر وعده های خداوند بودند و گروهی فاسق و فاسد باقی ماندند و شعیب و مؤمنان را تهدید می کردند و شعیب فرمود صبر و شکیبایی پیشه کنند تا خداوند میان ما داوری کند که او بهترین داوران است. (سورۀ اعراف آیات 85، 86 و 87)

آری با صبر و شکیبایی بزرگترین گرفتاری ها و پیچیده ترین معمّاها و بهترین انسانها و پَست ترین آدمها چهره گشایی خواهند کرد آنروز که اَسرار درون همگی فاش شود و خداوند بین بندگانش حکم و داوری کند آنروز پایان تمام صبوری ها و شکیبایی ها و غم ها و غصه های دوستان خداست به همین دلیل عزیزترین دوستان خدا که پیامبران و امامان هستند  با صبرترین و پایدارترین انسانها بودند و الان امام زمان (عج) نیز خود صبور است و دوستانش را به صبر و شکیبایی بیشتر دعوت می کند.

 

صبر در برابر مشکلات به شرطی نزد خداوند ارزش دارد که برای جلب رضای خداوند باشد مثلاً اگر در مشکلات صبور باشیم که بگویند فلانی چقدر صبور و مقاوم است و نگویند چقدر کم ظرفیت است اینها رنگ غرور دارد و ارزشی ندارد. بنابراین صبر زیبا صبری است که آرامش درونی را برهم نزند وسخنی که نشانه ناسپاسی و کفران نعمت و بی تابی باشد بر زبان نیاید در نزد خدا ارزشمند است.

گاهی انسان ظاهری شکیبا دارد اما با سخنان زننده که نشانه ناسپاسی و عدم تحمل حادثه است ارزش صبر را از بین می برد. یکی از پیامهای مهم عاشورا صبر و استقامتِ سرور و سالار شهیدان و یاران اوست که مایه سعادت واقعی آنها شد بنحوی که در یکی از منزلگاهها به یارانش فرمود: هر کدام که تحمل تیزی شمشیر و زخم و ضربت نیزه دارد همراه ما بماند و اﻻ  بازگردد و در این شرط، همراهی را صبر و پایداری مطرح کرد و در روز عاشورا به یارانش فرمود صبر و استقامت کنید ای بزرگان، چرا که مرگ شما را از سختی و رنج عبور می دهد و به سوی بهشت می رساند. در روز عاشورا سخت ترین ضربه های روحی و مصیبت شهادت فرزندان و یاران بر امام حسین (ع) وارد شد ولی در همه آنها خود را نباخت و ایستادگی کرد و تن به تسلیم و ذلّت نداد. در شب عاشورا به خواهرش زینب (س) فرمود: این قوم جز به کشتن من راضی نمی شوند اما من شما را به تقوای الهی و صبر بر بلا و تحمل مصیبت وصیت می کنم و در آخرین وداع، دخترش سکینه را نیز به صبر بر تقدیر الهی و زبان نگشودن به شِکوه و اعتراض دعوت کرد.

حادثه کربلا، آموزگار مقاومت بود و قرمانان عاشورا الهام دهندگان صبوری و شکیبایی بودند بنحوی که طی 8 سال دفاع مقدس، پدران و مادران و همسران شهدا داغ جوانان خود را با الهام از کربلا تحمل کردند و امام خمینی (ره) در این باب فرمودند: مبارک باد بر خانواده های عزیز شهدا، مفقودین و اسراء و جانبازان و ملت ایران که با استقامت و پایداری و پایمردی خود به بنیانی مرصوص مبدل شده اند که نه تهدید ابرقدرت ها آنان را به هراس می افکند و نه از محاصر ه ها و کمبودها به فغان می آیند. . . زندگی با عزت را در خیمه مقاومت و صبر بر حضور در کاخ های ذلت و نوکری ابرقدرت ها و سازش وصلح تحمیلی ترجیح می دهند.

و امروز مردم و رزمندگان غزّه هم طی مقاومت 23 روزه با همین سرمایه صبر و مقاومت با عزت و عزیز شدند. طبق دستور خداوند در آیه 125 سورۀ آل عمران « آری اگر صبر کنید و از خدا بترسید و با همین جوش و خروش بر شما بتازند و همانگاه پروردگارتان با پنج هزار فرشته نشاندار به کمک شما خواهد آمد » و دیروز رزمندگان حزب ا... طی مقاومت 33 روزه با همین اصل صبر و مقاومت به پیروزی قابل ستایش رسیدند که اینها همگی از امدادهای الهی بدنبال تحمل سختی ها و صبوری در راه خداوند است.

طبق آیه 12 سورۀ انسان: در روز قیامت هم خداوند جواب صبر و شکیبایی مؤمنان، بهشت و لباسهای حریر بهشتی را به آنها عطا خواهد کرد و در آیه 24 سورۀ رعد می خوانیم: فرشتگان به بهشتیان چنین خوشامد می گویند: درود و سلام بر شما به خاطر صبر و استقامتی که داشتید و در آیه 111 سورۀ مؤمنون آمده است: « من امروز آنها (مؤمنان) را به خاطر صبر و استقامت شان پاداش می دهم بدرستیکه آنها پیروز و رستگار واقعی اند ». و خداوند در آیه 155 سورۀ بقره می فرماید: « قطعاً همه شما را با ترس و گرسنگی و ورشکستگی اموال و مرگ و میر و قحطی محصولات می آزماییم و بشارت و مژده ده به کسانی که در این راه صبورند و مقاومت کرده اند » و در آیات 156 و 157 می فرماید: « همان کسانی که چون مصیبتی به آنها برسد می گویند ما از خداییم و به سوی او باز می گردیم اینها کسانی هستند که لطف و رحمت خدا شامل حالشان شده و آنها هدایت یافته اند ».

« برای تعجیل در ظهور منجی عالم بشریت، بر محمد و آل محمد صلوات »

اجرکم عندالله مجتمع قرآنی فرهنگی مسجد و حسینیه عبدالرحمن ابوزیدآباد

  

طبقه بندی: مقالات - پیام های الهی، 
ارسال شده توسط مدیر
لینک باکس