تبلیغات
اهل بهشت - گفتگو با سوره‌ ی مباركه « روم »
اهل بهشت
امیدوارم روزی شود که همه ی پیام های دنیا این باشد که مهدی آمد ...
حدیث روز


ایران هلند فرانسه انگلیس آلمان
ایتالیا ژاپن عربستان کره چین

تبلیغات برای حمایت از مابازدید : مرتبه
تاریخ ارسال : شنبه 1 خرداد 1389

به نام خداوند بخشنده ی مهربان

 

گفتگو با سوره‌ ی مباركه « روم »


ستایش بی‌كران ایزدمنان را كه قلب‌هایمان را به نور معرفت خویش مصفی ساخت و توفیق بهره‌مندی از بارگاه ملكوتی یكی دیگر از ستاره‌های فروزان قرآن را روزیمان فرمود.

و...

به ادامه مطلب رجوع کنید ...

 

 

- در ابتدا از محضر ایشان تقاضامندیم خود را برای مأنوسین به قرآن كریم معرفی فرمایند:

 

من روم ،‌سوره‌ سی‌ام ازكتاب الله هستم. دارای شصت آیه می‌باشم و در مكه‌ی مكرمه بر وجود نازنین رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم نازل شده‌ام.

 

- لطفاً رهپویان طریق هدایت را از ثواب قرائت خود مطلع نمایید:


خاتم‌الانبیاء محمدمصطفی
صلی الله‌علیه‌وآله‌وسلم در این‌باره فرموده‌اند كه هر كس آیات نورانی مرا تلاوت كند خداوند به تعداد فرشتگانی كه تسبیح می‌نمایند به او اجر می‌دهد و قرائت این سوره جبران می‌كند آنچه را از اعمال شب و روز خواننده ضایع شده باشد.1


-
منتظر شنیدن خلاصه‌ای از محتوای آیات كریمه‌ی شما هستیم:


آیات من با پیشگویی پیروزی رومیان در برابر ایرانیان آغاز می‌شود كه به این دلیل «روم» نام گرفته‌ام. در ادامه به توصیف بخش مهمی ا زآیات عظمت خداوند در زمین و آسمان و در وجود انسانها می‌پردازد. از دلایل آفاقی و انفسی برای شناخت خدا، حالات افراد بی‌ایمان و گناهكار ، نشانه‌های حق ، مسائل مربوط به معاد و... سخن به میان می‌آورد. 

 

- خداوند در آیه‌ی سی‌ام شما می‌فرماید: « فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّینِ حَنِیفًا فِطْرَةَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِكَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ »


«
ای پیامبر خود و پیروانت با كمال پایداری و استقامت به آئین پاك اسلام روآورده و از دین خدا كه فطرت انسانی بر آن آفریده شده پیروی كنید و بدانید كه در آفرینش خدا تغییری نباید داده شود، آئین استوار خدا این است اما بیشتر مردم نمی‌دانند » منظور از فطرت چیست؟
به یاد دارم روزی فردی از امام صادق
علیه‌السلام معنای این آیه را سؤال نمود،‌ایشان فرمودند: منظور از فطرت، اسلام و توحید است زیرا خداوند در عالم ذر از تمام خلایق در قبال پرسش كلی و عمومی «ألست بربكم» پاسخ« بلی» گرفته و بر توحید عهد و پیمان اخذ نموده است ، در صورتی كه گروهی از مردم كافر و گروهی مؤمن بودند. همچنین آن حضرت فرموده‌اند: منظور از فطرت اقرار به وحدانیت پروردگار و نبوت و خاتمیت رسول اكرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام است.
در مورد دین حنیف نیز حضرت باقرالعلوم
علیه‌السلام فرموده‌اند : مقصود از دین حنیف ولایت امیرالمؤمنین و ائمه‌ی اطهار علیهم‌السلام است. و نیز رسول بزرگوار اسلام صلی‌الله‌علیه‌و آله‌وسلم چنین فرموده‌اند كه هر مولودی كه متولد می‌شود بر فطرت اسلام و خداشناسی قدم به این جهان می‌گذارد ولی پدر و مادرش او را یهود، نصاری، ترسا و گبر می‌نمایند.2


-
از حضور منور شما استدعا داریم یكی از خاطرات خود را برای ما بیان فرمایید.


به خاطر می‌آورم آن هنگامی را كه پیامبر
صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم در مكه بود و مسلمانان در اقلیت بودند. در آن زمان جنگی میان ایرانیان و رومیان درگرفت و در این نبرد ایرانیان پیروز شدند. مشركان مكه این خبر را به فال نیك گرفتند چون دلیل به حقانیت شرك خود می‌دانستند و می‌گفتند: ایرانیان مجوسی ومشرك هستند اما رومیان مسیحی‌اند و اهل‌ كتاب پس همانگونه كه ایرانیان بر رومیان غلبه كردند پیروزی نهایی از آن مشرك است و به زودی طومار اسلام درهم پیچیده خواهد شد و ما پیروز می‌شویم.

این را هم بگویم اگرچه اینگونه نتیجه‌گیریها پایه و اساسی نداشت اما در آن شرایط برای تبلیغ در میان مردم جاهل خالی از تأثیر نبود .

تا اینكه اولین آیات من یعنی « غُلِبَتِ الرُّومُ * فِی أَدْنَى الْأَرْضِ وَهُم مِّن بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَیَغْلِبُونَ » بر رسول خدا نازل گشت. و قاطعانه گفت: اگرچه ایرانیان در این نبرد پیروز شدند اما چیزی نمی‌گذرد كه از رومیان شكست خواهند خورد و حتی زمان این پیشگویی را نیز بیان نمود.

در این پیشگویی از یكسو نشانه‌ای از اعجاز قرآن و اتكاء آورنده‌ی آن به علم بی‌پایان پروردگار دیده شد و از سوی دیگر مسلمانان را در مقابل تفأل مشركان  دلگرم ساخت. 3


-
در پایان با تشكر و قدردانی بی‌نهایت از الطاف بی‌مانند شما تقاضامندیم ما را میهمان یكی از توصیه‌های گرانقدر خود نمایید.


« مُنِیبِینَ إِلَیْهِ وَاتَّقُوهُ وَأَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَلَا تَكُونُوا مِنَ الْمُشْرِكِینَ » 4


« به سوی خدا توبه و انابه كنید و ا زخداوند بترسید و پرهیزكار شده نماز به پادارید و از مشركان نباشید. »


1- تفسیر جامع /ج 5 ص240

2- تفسیر جامع /ج5 ص 260 و 261

3- تفسیر نمونه /ج16 ص 359 و 360

4- سوره‌ی روم /31

 

منبع : دارالقرآن اصفهان

 

 

  

طبقه بندی: حضرت امام خمینی « ره » - کلام ماه، 
ارسال شده توسط مدیر
لینک باکس