تبلیغات
اهل بهشت - گفتگو با سوره‌ ی مباركه‌ عنكبوت
اهل بهشت
امیدوارم روزی شود که همه ی پیام های دنیا این باشد که مهدی آمد ...
حدیث روز


ایران هلند فرانسه انگلیس آلمان
ایتالیا ژاپن عربستان کره چین

تبلیغات برای حمایت از مابازدید : مرتبه
تاریخ ارسال : شنبه 1 خرداد 1389

به نام خداوند بخشنده‌ی مهربان

گفتگو با سوره‌ ی مباركه‌ عنكبوت

ستایش خداوندی كه ما را از نعمات بی‌شائبه‌اش بدون هیچ منّتی متنعم ساخت و توفیق را رفیق راهمان نمود تا تا بار دیگر از حضور مصحف الهی بهره‌مند گردیم و میهمان یكی دیگر از گلبرگ‌های زرین قرآن باشیم.

و...

- در آغاز خواهشمندیم خود را برای ارادتمندان آستان قرآن كریم معرفی فرمایید.

نام من عنكبوت است و در شهر منور مكه بر وجود نازنین ختم‌الرسل صلی‌الله‌علیه‌واله‌وسلم نازل گشته‌ام و دارای 69 آیه می‌باشم. 

- چرا شما را عنكبوت نامیده‌اند؟

زیرا خداوند در چهل ‌و یكمین آیه‌ی من بنای شرك را به خانه‌ی سست و ناپایدار عنكبوت تشبیه فرموده است.

- بر ما منت گذارده و خلاصه‌ای از محتوای آیات خود را بیان نمایید.

آیات من شامل دعوت به سوی حق و آزمایشهای الهی است و نیز سخن از تاریخ و سرنوشت برخی از انبیاء بزرگ به میان آمده تا هم دلداری باشد برای مؤمنان و هم هشداری برای بت‌پرستان سنگدل و ستمگر. همچنین درباره‌ی توحید و نشانه‌های خدا در عالم آفرنیش، عظمت قرآن و دلائل حقانیت پیامبر اسلام و نیز در مورد برخی مسائل تربیتی همچون نماز، نیكی به پدر و مادر ، اعمال صالح و... مطالبی بیان شده است.

- بفرمایید افضل اوقات تلاوت شما چه هنگام است؟

حضرت صادق آل‌محمد علیه‌السلام می‌فرماید: هر كس سوره‌ی عنكبوت را در شب بیست و سوم ماه مبارك رمضان تلاوت كند، به خدا قسم كه از اهل بهشت است و در این حكم استثنا نمی‌كنم و نمی‌ترسم كه خدا دراین سوگند گناهی بر من بنویسد ، زیرا كه این سوره در نزد حق‌تعالی منزلت عظیم دارد. 1

- منظور از كلمه‌ی «فتنه» در دومین آیه‌ی شما « أَحَسِبَ النَّاسُ أَن یُتْرَكُوا أَن یَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا یُفْتَنُونَ » چیست؟

سیدالشهداء، امام حسین علیه‌السلام در مورد این آیه می‌فرمایند: وقتی این آیه نازل شد پدرم از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌آله‌وسلم سؤال نمود، این فتنه چست؟

ایشان فرمودند: یا علی شما به آن فتنه مبتلا می‌شوی و جمع كثیری با شما مخاصمه و عداوت می‌نمایند. برای این مبارزه و مخامصه آماده باش. همچنین رسول خدا پس از نزول این آیه رو به اصحاب خود فرمودند: زود باشد كه بعد از من حوادث ناگواری روی دهد، به طوری كه این مردم به روی یكدیگر شمشیر كشیده و بعضی اقوام به كشتن بعضی دیگر نمایند و از یكدیگر بیزاری بجویند . پس اگر به چنین روزی برخورد كردید بر شما باد كه به لوای علی‌بن‌ابیطالب علیه‌السلام توسل جسته و چنانچه تمامی مردم به راهی بروند، شما فقط به راهی بروید كه علی می‌رود زیرا هرگز علی شما را به ضلالت و گمراهی رهبری نمی‌نماید و از راه مستقیم و هدایت منحرف نمی‌سازد و اطاعت علی اطاعت من و اطاعت من اطاعت خداست. 2

- از محضر شما تقاضامندیم شأن نزول یكی از آیات نورانی خود را بیان فرمایید.

به خاطر دارم هنگامی كه سعدبن‌ابی‌وقاص مسلمان شد، مادرش خمسه دختر ابی‌سفیان‌بن عبدشمس سوگند یاد كرد كه آب و غذا میل نكند. در زیر سقف و سایه ننشیند و... تا زمانی كه سعد به حضرت محمد صلی‌الله علیه‌و‌آله‌وسلم كافر شود و از دین اسلام برگردد، ولی سعد گفت كه هرگز كافر نشوم و اسلام را رها نكنم .

سرانجام مادر سعد بیمار شد و مردم ، سعد را سرزنش و ملامت می‌كردند و او را باعث بیماری مادرش می‌دانستند.
تا این كه سعد به مادرش گفت : اگر صـد جان داشته باشی و از جسمت خارج شود، من از اسلام دست برنمی‌دارم . حال می‌خواهی از سوگندت برگرد یا می‌خواهی برنگرد.
3

سپس او به حضور پیامبر اكرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم رفت و ماجرا را برای ایشان تعریف نمود در آن لحظه فرشته‌ی وحی ، جبرئیل هشتمین آیه‌ی مرا نازل كرد:

« وَوَصَّیْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَیْهِ حُسْنًا وَإِن جَاهَدَاكَ لِتُشْرِكَ بِی مَا لَیْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلَا تُطِعْهُمَا إِلَیَّ مَرْجِعُكُمْ فَأُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ »

« و انسان را به نیكی به پدر و مادر سفارش كردیم ولی اگر آنها مشرك بوده و كوشش نمایند كه چیزی را بدان علم نداری شریك من سازی از آنان اطاعت مكن ، بازگشت همه‌ی شما به سوی من است پس شما را از آنچه عمل می‌كرده‌اید ، آگاه می‌كنم . »

- مشتاقانه در انتظار شنیدن توصیه‌ای گرانقدر از زبان دُرافشان شما هستیم.

« وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ یَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ » 4

« و نماز را به پادار زیرا نماز از گناهان بزرگ و آنچه ناپسند است، بازمی‌دارد و البته یاد خدا بودن بزرگتر است و خدای داند چه می‌كنید. »

در این لحظات ما را مرهون دعای خیر خود قرار دهید.

« رَبِّ انصُرْنِی عَلَى الْقَوْمِ الْمُفْسِدِینَ » 5

« پروردگارا ، مرا بر قوم فسادانگیز یاری ده. »

در پایان از حضور منور شما كمال قدردانی را داشته و امید آن داریم كه خداوند توفیق قرارگرفتن در زیر چتر هدایت قرآن را به ما مرحمت فرماید .


1- بحارالانوار 92/286 باب 52

2- تفسیر جامع ج 5 ص 211 و 212

3- تفسیر جامع ج 5 ص 214

4- سوره عنكبوت / 45 

5- عنكبوت/ 30

منبع : دارالقرآن اصفهان

  

طبقه بندی: قرآن کریم - گفتگو با قرآن کریم، 
ارسال شده توسط مدیر
لینک باکس