تبلیغات
اهل بهشت - گفتگو با سوره‌ی مباركه شعرا
اهل بهشت
امیدوارم روزی شود که همه ی پیام های دنیا این باشد که مهدی آمد ...
حدیث روز


ایران هلند فرانسه انگلیس آلمان
ایتالیا ژاپن عربستان کره چین

تبلیغات برای حمایت از مابازدید : مرتبه
تاریخ ارسال : شنبه 1 خرداد 1389

به نام خداوند بخشنده مهربان

گفتگو با سوره‌ی مباركه شعرا

حمد و ثنا مخصوص خداوندی است كه عطش علم و دانش را در وجودمان به ودیعه نهاد تا ظلمت جهل و نادانی را به روشنایی فهم و كمال بیارائیم. اكنون در محضر پرفروغ یكی دیگر از مرواریدهای گرانقدر قرآن مجید هستیم، از ایشان تقاضامندیم خود را برای مؤمنان قرآن‌پژوه معرفی نمایند:

و...

من شعرا بیست و ششمین سوره‌ی قرآن هستم، دارای 227 آیه بوده و در مكه مكرمه بر وجود ارزشمند محمدامین صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم نازل گشته‌ام.

- لطفاً ما را از فضیلت تلاوت خود مطلع فرمایید؟

پنجمین ستاره‌ی پرفروغ آسمان ولایت امام صادق علیه‌السلام می‌فرمایند : هر كس در شب جمعه آیات مرا تلاوت كند از اولیاء و دوستان خدا بوده و در حفظ و حراست الهی است. در دنیا فقر و بدحالی به او نرسد و در آخرت از بهشت آنقدر به او بدهند تا راضی شود. 1

- خواهشمندیم چكیده‌ای از محتوای آیات خود را بیان كنید؟

بخش اول آیات من از تسلی خاطر پیامبر در برابر پافشاری و خیره‌سری مشركان و از بعضی از نشانه‌ها و صفات خدا سخن می‌گوید. بخش دوم آیات به فرازهایی از سرگذشت هفت پیامبر بزرگ و نیز به عذابهای دردناكی كه به اقوام آنها فرود آمده تكیه شده است. بخش پایانی آیات من پیرامون پیامبر اسلام، عظمت قرآن، تكذیب مشركان، بشارت به مؤمنات و... می‌باشد و البته نام من از چند آیه‌ی آخر گرفته شده كه در مورد شعرایی است كه بی‌هدف سخن می‌گویند.

- در سومین آیه‌ی شما خداوند می‌فرماید:

« إِن نَّشَأْ نُنَزِّلْ عَلَیْهِم مِّن السَّمَاءِ آیَةً فَظَلَّتْ أَعْنَاقُهُمْ لَهَا خَاضِعِینَ »

« اگر ما بخواهیم از آسمان نشانه‌ای بر آنها فرو می‌فرستیم كه خواه‌ناخواه گردن زیر بار ایمان فرو برده و تمكین كنند» منظور كدام آیه و نشانه است؟»

اجازه بدهید پاسخ شما را با ذكر خاطره‌ای بیان كنم، به یاد دارم روزی مردی در حضور حضرت صادق علیه‌السلام گفت: جماعت غیرشیعه ما را مسخره می‌كنند و می‌گویند شما خیال می‌كنید كه واقعاً در موقع ظهور منادی آسمانی صدا می‌زند و فرج امام زمان را اعلام می‌دارد؟ امام صادق علیه‌السلام كه ایستاده و به جایی تكیه داده بودند چنان متغیر و غضبناك شدند كه نشستند و فرمودند: شما می‌توانید این روایت را از من و پدرم روایت كنید، از پدرم شنیدم كه فرمود: به خدا قسم صدایی آسمانی صاحب امر و ولی‌عصر را به اسم ندا نموده و معرفی می‌كند، این در قرآن بیان شده است آن جایی كه می‌فرماید: « إِن نَّشَأْ نُنَزِّلْ عَلَیْهِم مِّن السَّمَاءِ آیَةً ...» در روی زمین هیچ‌كس باقی نمی‌ماند مگر آن كه خاضع شده و گردن كج نماید و ایمان آورد و تمام اهل زمین صدای منادی آسمانی را می‌شنوند كه صدا می‌زند: ای مردم آگاه باشید حق با علی‌بن‌ابیطالب علیه‌السلام و شیعیان او می‌باشد. روز بعد شیطان در بین زمین و آسمان فریاد می‌زند: حق با عثمان است كه مظلوم كشته شد و باید مطالبه‌ی خون او بنمائید. مؤمنین در ایمان خود استوار و ثابت مانده‌ و اثر ندای اولی در ایشان برقرار می‌ماند ولی كسانی كه دلهای بیمار و مضطرب دارند و به دشمنی و عداوت با خاندان رسالت و بیزاری از ما پرداخته و می‌گویند صدای اولی سحری بود از سحرهای اهل‌بیت و در تأیید فرمایش خود این آیه را تلاوت فرمودند: «و ان آیة یعرضوا و یقولوا سحرمستمر»2

- بر ما منت گذارده و شأن نزول یكی از آیات خود را برا دوستداران قرآن تعریف كنید؟

به خاطر دارم كه روزی پیامبر اكرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمود:
یا علی از خداوند مسئلت نمودم كه تو را برادر ، وصی و ولی من قرار دهد و پروردگار خواسته‌ی مرا اجابت فرمود و تو را برادر ، وصی و ولی من نمود. در آن هنگام مرد منافقی این سخن را شنید و گفت: چرا محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم از خدای خود درخواست مال و ثروت نمی‌كند تا به او عطا شود و سبب قدرت و شوكت او گردد و بر دشمنان غالب و مسلط شود، به خدا سوگند مشت خرمائی در نظر من بهتر است از آنچه محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم از خدا طلب كرد. پیامبر خدا از سخنان آن مرد منافق ناراحت و دلتنگ شد و آثار اندوه بر چهره‌ی مباركش ظاهر گردید.3 در همین هنگام خداوند دومین آیه‌ی مرا در مقام تسلی پیغمبرش نازل فرمود: «لَعَلَّكَ بَاخِعٌ نَّفْسَكَ أَلَّا یَكُونُوا مُؤْمِنِینَ» ای رسول گرامی تو چنان در اندیشه‌ی هدایت مردمی كه نزدیك است از غم آن كه این مردم كافر ایمان نمی‌آورند خود را هلاك كنی.

- منتظر شنیدن توصیه‌ای از زبان پر مهر شما هستیم؟

« أَوْفُوا الْكَیْلَ وَلَا تَكُونُوا مِنَ الْمُخْسِرِینَ*وَزِنُوا بِالْقِسْطَاسِ الْمُسْتَقِیمِ *وَلَا تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْیَاءَهُمْ وَلَا تَعْثَوْا فِی الْأَرْضِ مُفْسِدِینَ » 4

« ای مردم در وزن اشیاء دقت نموده و كم‌فروشی ننمایید. با ترازوی صحیح و درست اجناس را وزن كنید و كالاهای مردم را كم ندهید و در روی زمین ایجاد فتنه و تباهی نكنید

- لطفاً ما را از دعای خیر خود بهره‌مند گردانید.

« رَبِّ هَبْ لِی حُكْمًا وَأَلْحِقْنِی بِالصَّالِحِینَ *وَاجْعَل لِّی لِسَانَ صِدْقٍ فِی الْآخِرِینَ »5

« پروردگارا مرا دانش‌های عقلی و دینی ببخش و به بندگان صالح خود ملحق‌ساز و مرا نام و یادی نیك در میان آیندگان قرار ده »

با تقدیر فراوان از حضور منور شما كه ما را به میهمانی باصفای خود پذیرا گشتید. به امید آنكه آیات هدایتگر شما چراغ فروزان و راهنمای دائمی ما به سوی صراط مستقیم الی‌الله باشد.

انشاءالله


1- بحارالانوار 92/286 باب 51                        2- تفسیر جامع ج5 ص 61         
3- تفسیر جامع ج 5 ص60                           4- سوره شعرا /181،182،183                 
5- سوره شعرا/ 83،84
 

منبع : دارالقرآن اصفهان

  

طبقه بندی: قرآن کریم - گفتگو با قرآن کریم، 
ارسال شده توسط مدیر
لینک باکس