تبلیغات
اهل بهشت - اجتماع بزرگ در هنگام ظهور حضرت بقیة الله
اهل بهشت
امیدوارم روزی شود که همه ی پیام های دنیا این باشد که مهدی آمد ...
حدیث روز


ایران هلند فرانسه انگلیس آلمان
ایتالیا ژاپن عربستان کره چین

تبلیغات برای حمایت از مابازدید : مرتبه
تاریخ ارسال : پنجشنبه 30 اردیبهشت 1389

پایگاه اهل بیت علیهم السلام

هنگام ظهور حضرت بقیة الله (عج) یاران و شیعیان آن جناب از گوشه  و کنار جهان نزد او اجتماع می کنند و به یاریش می شتابند. این اجتماع بزرگ به اذن خداوند بدون قرار قبلی و به صورت سریع و معجزه آسا انجام می شود و با صحنه ها و رویداد های هیجان انگیز و حیرت آوری همراه خواهد بود، چنان که در احادیث آمده است.

 

به ادامه مطلب رجوع کنید ...

 

امام باقر (ع) فرمودند: نخستین کسی که با او بیعت کنید جبرئیل (ع) است. آنگاه سیصد و سیزده مرد بیعت می نمایند که هر یک از آنان پیش از آن هنگام در حال حرکت بوده و به ان حضرت خواهد پیوست و هر ان که در سفر نوبده از بستر خوابش مفقود خواهد شد.

این سخن امیرمومنان (ع) است که می فرمودند: آنان از خوابگاه های خود ناپدید می شوند. خداوند می فرماید: «فاسْتَبِقُوا الْخَیْرَاتِ ۚ أَیْنَ مَا تَكُونُوا یَأْتِ بِكُمُ اللَّـهُ جَمِیعًا1» ؛ پس به کارهای نیک پیشی گیرید، هر کجا باشید خداوند همه ی شما را خواهد آورد. امام باقر (ع) فرمود: مقصود از کارهای نیک؛ ولایت است.

امام صادق (ع) فرمودند: هرگاه امام (ع) اذن یابد خداوند عزوجل را به اسم عبرانیش بخواند؛ سیصد و سیزده تن اصحاب او همچون ابرهای پاییزی پیاپی در کنارش فراهم آیند که ایشان پرچم داران هستند. برخی از آنان شبانه از بسترشان مفقود شوند و بامداد در مکه باشند و بعضی در روز بر ابر نشسته و حرکت می کنند. روای می گوید : از امام صادق (ع) پرسیدم فدایت شوم؛ کدامیک از این گروه ایمانش قوی تر است؟ فرمود: آن که روز بر ابر راه می پیماید و ایشان مفقود شوندگانند که در باره ی آنان این آیه نازل شده است: « أَیْنَ مَا تَكُونُوا یَأْتِ بِكُمُ اللَّـهُ جَمِیعًا2» ؛ هر کجا باشید خداوند همه ی شما را خواهد آورد.

در حدیثی طولانی از امام باقر (ع) آمده است: به خدا سوگند سیصد و سیزده مرد که پنجاه زن نیز همراه آنان هست؛ بدون قرار قبلی خواهند آمد و همچون ابرهای پاییزی پی در پی در مکه جمع می شوند. همین است که خداوند می فرماید: «أَیْنَ مَا تَكُونُوا یَأْتِ بِكُمُ اللَّـهُ جَمِیعًا ۚ  إِنَّ اللَّـهَ عَلَىٰ كُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ3» پس به کارهای نیک پیشی گیرید، هر کجا باشید خداوند همه ی شما را خواهد آورد که البته خداوند بر هر چیزی تواناست4... .

امام کاظم (ع) نیز در تفسیر آیه فوق فرمودند: به خدا سوگند آن هنگام زمانی است که قائم ما بپاخیزد ، خداوند شیعیان ما را از تمامی شهر ها به سوی او جمع خواهد کرد5.

از امام جواد (ع) راجع به آیه کریمه آمده است: هر گاه این تعداد ( سیصد و سیزده تن) از اهل زمین برایش جمع گردند؛ خداوند امر او را آشکار خواهد نمود و چون عِقد (که ده هزار نفر است) برایش کامل شود به اذن خداوند قیام می کند و دشمنان را می کشد تا اینکه خداوند راضی و خشنود گردد6.

کیفیت اجتماع مردم در زمان ظهور به اجتماع مردمان در صحرای محشر شباهت دارد که قرآن کریم در موارد بسیاری از آن اجتماع عظیم یاد کرده است. از جمله آیات شریفه: « فکیف اذا جمعنا لیوم الریب فیه» ؛ پس چگونه خواهد بود هنگامی که آنان را برای روزی که تردیدی در آن نیست جمع کنیم. «إِلَى اللَّـهِ مَرْجِعُكُمْ جَمِیعًا7» بازگشت همه شما به سوی خداوند است.«قُلْ إِنَّ الْأَوَّلِینَ وَالْآخِرِینَ * لَمَجْمُوعُونَ إِلَىٰ مِیقَاتِ یَوْمٍ مَّعْلُومٍ8» بگو البته که اولین و آخرین، همگی به سوی وعده گاه روز معین گرداوری می شوند.

1- سوره بقره ،  آیه 148

2- سوره بقره ،  آیه 148

3- سوره بقره ،  آیه 148

4-  کتاب الغیة ، نعمانی ، 312 و 313

5- نفسیر عیاشی ، 1 ، 64

6- الاحتجاج ، 2 ، 249

7- سوره مائده ، آیه 48

8- سوره واقعه،آیات 49 و 50

 

-------------------------

 منبع : اهل بیت

 

  

طبقه بندی: عاشورا - حوادث، 
ارسال شده توسط مدیر
لینک باکس